Connect with us

Dünya

Yasakların gevşetildiği Almanya’da bir şehir tekrar karantina altına alındı

Almanya’da coronavirüs tedbirlerinin gevşetilmeye başlanmasının ardından ilk defa bir şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Published

on

By

Almanya’da coronavirüs tedbirlerinin gevşetilmeye başlanmasının ardından ilk defa bir şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ülkenin batısındaki Kuzey Ren Vestfalya eyaleti yönetimi 360 bin nüfuslu Gutersloh şehrinde salgının tekrar yükselme eğilimi göstermesi üzerine önlemleri sıkılaştırma kararı aldı.

Eyalet başbakanı Armen Laschet yasak kararının tedbir amaçlı alındığını ve 30 Haziran’a kadar süreceğini duyurdu.

Et fabrikasında binden fazla kişi Covid-19’a yakalandı

Şehirdeki Tönnies et fabrikasında binden fazla işçinin Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından çalışanlar, yöneticiler ve aileleri dahil 6 bin 500’den fazla kişi karantinaya alınmıştı.

Fabrika yerleşkesinde bin 300 ev bulunduğu açıklanırken, polis ve kamu görevlilerinin karantina kurallarına uyulması için yoğun bir çalışma başlatmıştı.

Almanya genel olarak coronavirüsle mücadelesinde başarılı bulunan ülkeler arasında gösteriliyor fakat yasakların gevşetilmesiyle vaka sayılarında artış gözlenmeye başladı.

Alman kamu sağlığı kurunu Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler salı günü yaptığı açıklamada ikinci dalga riskiyle karşı karşıya olduklarını ama bunun önüne geçme konusunda iyimser olduğunu açıkladı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Almanya’dan Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerine son verilmesi çağrısı

Almanya’da koalisyon ortaklarından Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) meclis grubundaki Avrupa politikaları sözcüsü Florian Hahn Türkiye’nin almış olduğu Ayasofya kararı sebebiyle AB’ye üyelik müzakerelerinin durdurulması çağrısında bulundu.

Published

on

By

Bild gazetesi’nin aktardığına göre, Almanya’da koalisyon ortaklarından Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) meclis grubundaki Avrupa politikaları sözcüsü Florian Hahn, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararı sebebiyle Türkiye’nin AB‘ye üyelik müzakerelerinin durdurulması çağrısında bulundu.

Florian Hahn, Türkiye’nin almış olduğu Ayasofya kararına politik bir yanıt verilmesi gerektiğini belirterek, “Bundan gerekli sonucu çıkararıp cesaret göstererek, Türkiye ile sürdürülen Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerine son vermeliyiz” diye konuştu.

Hahn, Türkiye’nin aldığı bu kararın ortak Avrupa kültürüne karşı bir provokasyon ve hemde Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden giderek daha fazla yabancılaştığını gösterdiğini belirtti.

Okumaya Devam Et

Dünya

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma: Azerbaycan ordusundan 2 asker hayatını kaybetti

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Tovuz bölgesinde Ermenistan ordusunun açtığı ateşte 2 askerlerinin hayatını kaybettiğini, 5 askerin de yaralandığını açıkladı.

Published

on

By

Azerbaycan, ilk ateşin Ermenistan tarafından açıldığını, verilen karşılıkta Ermenistan ordusundan hayatını kaybeden askerler olduğunu belirtti.

Ermenistan ise Azerbaycan askerlerinin 2 kez sınırı geçme girişiminde bulunduğunu ve Azerbaycan ordusuna karşı ateş açıldığını savundu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Shushan Stepanyan, ilki 12:30’da gerçekleşen girişimde Azeri askerlerin arazi aracıyla sınırı geçmeye çalıştığını, açılan uyarı ateşi sonunda aracı bırakıp kaçtıklarını; ikinci girişimin ise 13:45’te gerçekleştiğini, topçu ateşiyle desteklenen Azeri askerlerin, Ermenistan’a ait bir askeri kontrol noktasını ele geçirmeye çalıştığını ifade etti.

Stepanyan açılan ateşte hayatını kaybeden Azeri askerler olduğunu, Ermenistan ordusunun kayıp vermediğini belirtti.

Azerbaycan: Ermenistan ateşkesi açıkça ihlal etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Meseleleri Daire Başkanı Hikmet Haciyev “Ermenistan’ın silahlı kuvvetleri ateşkes rejimini açıkça ihlal etmiş ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki devlet sınırı boyunca Azerbaycan’ın silahlı kuvvetlerine yönelik Tovuz bölgesi yönünde topçu birlikleri kullanmıştır” açıklamasını yaptı.

Haciyev “Azerbaycan’ın silahlı kuvvetleri yapılan ateşle karşılık verdi ve Ermeni silahlı kuvvetlerinin ilerlemesini engelleyen önlemler aldı. Azerbaycan’ın silahlı kuvvetleri operasyonel durumun kontrolünü elinde tutuyor. Ermeni tarafı herhangi bir bölgesel kazanç elde edemedi. Ermenistan’ın topçu kullanımı, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki mevzilerine karşı gösterdiği saldırganlık ve güç kullanma eylemi bir provokasyon oluşturmaktadır.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise “Ermeni silahlı unsurlarının Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz” açıklamasını yaptı.

Yazılı açıklamada “Ermenistan’ın uluslararası toplumun dikkatini Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresinde yıllardır sürdürdüğü hukuk dışı işgalden başka yerlere çekmek ve ihtilafa yeni boyutlar kazandırarak siyasi çözümün önünü tıkamak için başvurduğu bu teşebbüsler sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Türkiye, toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde tüm imkanlarıyla Azerbaycan’ın yanında yer almaya devam edecektir.” denildi.

Okumaya Devam Et

Dünya

ABD’de savaş gemisinde yangın çıktı

ABD’de California eyaletinde bir limanda demirli bulunan USS Bonhomme Richard isimli savaş gemisinde yangın çıktı. USS Bonhomme Richard, 2 Hollywood filminde kullanılmıştı.

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı San Diego kentindeki San Diego Deniz Üssü’nde rutin bakımlar nedeni ile demirli olan USS Bonhomme Richard isimli savaş gemisinde yangın çıktı.

San Diego İtfaiye Departmanı bağlı ekipler yangına hem karadan hem denizden müdahale ediyor. Departman, yangında şu ana kadar 1 kişinin yaralandığını aktardı. Görgü tanıkları ise gemide patlama sesi duyduklarını ve ardından yangın çıktığını söyledi.

ABD Donanması, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Üs ve yerel itfaiye ekipleri, San Diego Deniz Üssü’nde bulunan USS Bonhomme Richard’ın üzerinde devam eden yangına müdahale ediyor” ifadelerini kullandı.

‘DENİZCİLER GEMİDE DEĞİLDİ’

Donanma Sözcüsü Krishna Jackson, yaptığı açıklamada geminin rutin bakım için San Diego limanında demirli olduğunu aktarırken, yangın sırasında denizcilerin gemide olmadığını açıkladı.

Öte yandan, USS Bonhomme Richard, 2012 yapımı “Savaş Gemisi” ve “Cesaret Eylemi” adlı iki Hollywood yapımı filmde kullanılmıştı. Amfibi saldırı gemisi olan USS Bonhomme Richard en son Güney Kore’de yapılan manevralarda görev almıştı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar