Connect with us

Haber

Yurt dışından gelenlerin 14 günlük izolasyonları artık yurtlarda yapılmayacak

Yurt dışından dönenlerin iletişim ve adres bilgileri kayıt altına alınacak, karantina süresini evlerinde geçirecekler…

Published

on

By

Sağlık Bakanlığı’nca yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında yurt dışından planlı uçuşlarla ülkeye gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonlarının, artık Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında yapılmayacağı, kişilerin havaalanlarında yapılan muayeneleri sonrasında evde izolasyonlarının ve izlemlerinin yapılacağı bildirildi.

Halen yurtlarda kalan kişilerin de 14 gün karantina süreçlerini tamamlamasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışları 23 Mayıs 2020’ye kadar tamamlanacak. Ayrıca, “Evde Covid-19 Hastası/Temaslısı İzlem Bilgilendirme ve Onam Formu”nda belirtilen talimatlara aykırı hareket edenlere idari ve para cezası verilecek.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce, “Yurt Dışından Planlı Uçuşlar İle Toplu Olarak Gelen Kişilere Yönelik Uygulamalar” başlıklı resmi yazı, İçişleri ile Dışişleri Bakanlıklarına, Türkiye Hudut Ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğüne ve tüm valiliklere gönderildi.

Resmi yazıda, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeler ile yurt dışından Türkiye’ye, Türk vatandaşlarının girişlerine izin verildiği ve bu kişilerin ülkeye girişleri sırasında yapılacak çalışmaların belirlendiği, uygulamaya konulduğu ifade edildi. Bu kapsamda yurt dışından planlı uçuşlarla gelen kişilerin Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlara alınarak izole edildiği ve izlemlerinin gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Türkiye’de yeni normalleşme süreci içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 18 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrasında yurt dışından planlı uçuşlar ile gelecek vatandaşlara dair uygulamaların düzenlendiği belirtildi.

Yazıda, “Yurt dışından planlı uçuşlarla gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonları artık KYK yurtlarında yapılmayacağına, kişilerin hava alanlarında yapılan muayeneleri sonrasında evde izolasyonlarının ve izlemlerinin yapılacağına ve halen yurtlarda kalmakta olan kişilerin 14 gün karantina süreçlerini tamamlamasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışlarının 23 Mayıs 2020’ye kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.” bilgisine yer verildi.

İletişim ve adres bilgileri kayıt altına alınacak

Bu kapsamda, yurt dışından planlı uçuşlarla yeni gelecek gelen kişiler için yapılacak uygulama esasları şöyle:

“- Havaalanı içinde belirlenen alanlarda muayeneler yapılacak ve semptomları değerlendirilecek, muayene yapılan kişilerin iletişim ve adres bilgileri Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’ne (HSYS) sınır girişi bölümünde kayıt altına alınacak.

– Havaalanında yapılan muayeneleri sırasında semptom yönünden şüpheli görülen kişiler, havaalanlarında izolasyon alanına alınacak ve 112 aracılığıyla il sağlık müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilecek.

– Yapılan değerlendirmede herhangi bir semptom belirlenemeyen kişilere onam formları imzalatılacak ve kendi imkanlarıyla evlerine ulaşmaları, kendi evlerinde 14 günlük izolasyonları sağlanacak ve bu süre içinde aile hekimleri tarafından izlemleri yapılacak.”

Yurt dışından planlı uçuşlar ile daha önce gelen ve halen yurtlarda kalmakta olan kişiler için ise uygulama esasları şu şekilde olacak:

” – Yurtta herhangi bir pozitif vaka olmasına ve 14 günlük karantina sürelerinin tamamlamasına bakılmaksızın, yurtta kalan kişilerin tamamına yapılacak olan PCR taraması sonrası yapılan analiz sonuçları pozitif olan kişiler hastanelere alınarak, tanı ve tedavi işlemleri başlatılacak.

– Negatif olan kişiler ise temaslı olarak kabul edilip ikinci bir 14 günlük izolasyon ve izlem için onam formları imzalatılarak evlerine gönderilecek.”

Öte yandan, covid-19 hasta temaslısı olarak değerlendirilen, hastanede yatması gerekmediğinden sağlık ekibince evde izlenmesine karar verilen kişilerin evde klinik durumunun takip edilebilmesi, hastalık belirtileri görüldüğünde veya mevcut belirtilerde değişiklik olduğunda veya genel sağlık durumunda bir bozulma gerçekleştiğinde erken müdahale yapılabilmesi ve hastalığın topluma yayılımının engellenmesi amacıyla 14 gün süreyle evde izlemi ve izolasyon/karantina altında bulunması gerektiğini belirten ve kişinin bunu imzalaması gereken “Evde covid-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu” da yazının ekinde yer aldı.

Yazıda, onam formunda talimatlara aykırı hareket edilmesi halinde 3 bin 150 lira idari para cezası uygulanacağı, kesin, olası veya temaslı olunması nedeniyle sadece kişinin kendi sağlığını değil başkalarının sağlığını da doğrudan tehdit etmesi karşısında idari yaptırım olacağı ve suç duyurusunda bulunulacağı vurgulandı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Paris’te 25 kadından ünlü sokak sanatçısı hakkında tecavüz ve cinsel saldırıdan toplu suç duyurusu

Paris’te 25 kadından ünlü sokak sanatçısı hakkında tecavüz ve cinsel saldırıdan toplu suç duyurusu

Published

on

By

Paris Savcılığı, 25 kadının ‘Paris sokaklarını aşk yönetir’ sloganını alameti farika olarak kullanan graffiti sanatçısı Wilfrid A hakkında tecavüz ve cinsel saldırıdan toplu suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Savcılığın suç duyurusu üzerine soruşturma açtığını duyurmasının ardından Wilfrid A’nın Paris sokaklarına bıraktığı “Aşk sokaklarda koşar” yazılarının pek çoğu silinerek yerine “Tecavüzcü sokaklarda koşar” diye yazıldı.

Kadınların 12’si tecavüz, 13’ü cinsel saldırı suçlamasıyla şikayette bulunurken, olayların yaşandığı son 11 yıllık dönemde mağdurlardan bazılarının henüz reşit olmadığı ortaya çıktı.

Başvuruda, cinsel saldırıların 2009-2020 arasında Paris’in 18. bölgesi Montmartre’da gerçekleştiğini söyleyen kadınlar, saldırıya uğradıklarında 16-26 yaş aralığında olduklarını belirtti.

50’li yaşlarındaki Wilfrid A, suçlamaları reddetti.

Sanatçıyı temsil eden avukat Joseph Cohen-Sabban, müvekillnin ortaya konulanları yalanladığını, kendisine saldıranları tanımadığını söylediğini ve kendi kendini savunacağını aktardı.

Şikayetçi kadınları, cinsel saldırı alanında uzman avukatlar Valentine Rebérioux ve Louise Bouchain temsil ediyor.

“Daha önce bu kadar büyük çapta bir dava görmemiştik” diyen Rebérioux, 10 gün içinde 100’den fazla ifade topladıklarını aktardı.

Rebérioux, Wilfrid A’nın belli bir davranış kalıbıyla hareket ettiğini, her kadına profesyonel amaçlarla yaklaşıyor gibi gözüktüğünü, ünü ve nüfuzuyla övündüğünü, kadınlara yardım etmeyi teklif edip onları aslında kendi evi olan bir adrese yönlendirdiğini, bu noktada her şeyin tersine döndüğünü söyledi.

 

Bu gruptan kendini Chloé olarak tanıtan bir kadın, Le Monde gazetesine, Wilfrid A ile 2015 yılında okulunun önünde tanıştığını, o dönemde kendisinin 16, sanatçının 50 yaşında olduğunu anlattı.

“Bana muhteşem gözüktüğümü, modellik yapabileceğimi, kendisinin moda sektöründe çalıştığını söyleyip beni evine davet etti.”

“Çekim sırasında çirkin gözüktüğümü söyleyip bana alkol ve esrar vererek ‘Bende istek uyandırmalısın’ dedi.”

 

“Kendimden geçtiğimde üstüme çıkıp bana ‘Fotoğrafçınla yatmanda sorun yok’ dedi.”

NEON dergisi haziran sonunda Wilfrid A hakkında soruşturma haberi yaparken, saldırıya uğradıklarını söyleyen 16 kadının anlattıklarına ayrıntılı yer vermiş ve Wilfrid A’nın 2013 ve 2019’da tecavüzden iki kez gözaltına alındığı bilgisini paylaşmıştı.

Suç duyurusu ve soruşturmanın kamuoyuna açıklanması ise Fransa’da yeni bir hükümetin işbaşı yapmasının ardından geldi.

Yeni İçişeri Bakanı Gérald Darmanin de kesin dille reddettiği bir tecavüz suçlamasından soruşturma altında.

Yeni Adalet Bakanı Éric Dupond-Moretti de tümüyle şaibeli geçmişi bulunan bir avukat.

Feministler bu iki bakanlıkla ilgili tercihlere karşı protesto gösterisi düzenliyor.

Okumaya Devam Et

Haber

2020’nin ilk kuyruklu yılıdızı Neowise çıplak gözle görülebilecek

2020 yılının ilk kuyruklu yıldızı ‘Neowise’ uzay meraklılarına temmuz ayı boyunca görsel bir şölen sunacak.

Published

on

By

Resmi adı C/2020 F3 olan göktaşı, Kuzey Yarım Küre’den çıplak gözle izlenebilecek. Nasa’nın 23 Mart’ta Neowise uydusu tarafından tespit edilen kuyruklu yıldıza bu sebeple Neowise adı verildi.

Mart ayında fark edilen göktaşı, temmuz süresince Dünya’ya en yakın noktasından geçecek.

Ne zaman görmek mümkün?

Kuzey Yarım Kürede göktaşını izlemek için en uygun vakitler sabah şafak sökmeden önce ya da akşam alacakaranlıkta. Meraklıların göktaşını görebilmeleri için ufuk çizgisinden gözlerini ayırmamaları gerekiyor. Daha net görmek için ise uzmanlar bir dürbün ile bakılmasının yeterli olacağını belirtiyor.

Okumaya Devam Et

Haber

Bugüne dek hangi dünya liderleri ve önde gelen siyasetçiler Kovid-19’a yakalandı?

Defalarca siyasi figürlere darbe vuran virüs, pandemiyle mücadeleyi zorlaştırdı

Published

on

By

Son 8 ayda hızla yayılan koronavirüs, insan yaşamının bulunduğu tüm kıtaları etkiledi ve küresel çapta 11,7 milyondan fazla vakaya neden oldu.

Bununla birlikte bazı ülkelerde krizde liderlik yapma görevini üstlenen devlet başkanlarının da hastalanması, bu devletlerin virüse vereceği yanıtı zorlaştırdı.

İşte Kovid-19’a yakalanan bazı dünya liderleri:

Jair Bolsonaro

Aylarca virüsün şiddetini küçümseyen Brezilya Devlet Başkanı’nın Kovid-19’a yakalandığı 7 Temmuz’da doğrulandı. Daha önce Kovid-19’u “küçük bir grip” olarak nitelendiren Bolsonaro, ABD Başkanı Donald Trump’ın övdüğü ancak henüz etkililiği kanıtlanmamış sıtma ilacı hidroksiklorokinin de sözlü savunucularındandı.

Boris Johnson

Kovid-19 testi, Birleşik Krallık Sağlık Bakanı Matt Hancock’la neredeyse aynı zamanda,  Hasta Güvenliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Nadine Dorries’ten ise haftalar sonra pozitif çıkan Başbakan Johnson, resmi görevlerini Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a bırakarak yoğun bakımda tedavi görmek zorunda kalmıştı. Hastaneye yatışı sonrası konuşan Johnson, durumunun ciddiyeti sebebiyle ölümü halinde yapılacaklara ilişkin bir plan hazırlandığını belirtmişti.

Birleşik Krallık’ta  virüs bulaşan diğer siyasi isimler arasında Prens Charles ile parlamenterler Kate Osborne, Tony Lloyd, Llloyd Russel-Moyle da yer alıyor. Bu isimlerin hepsi iyileşti.

Michel Barnier

AB’nin Brexit Baş Müzakerecisi Michel Barnier’in testi, Brüksel ve Londra arasındaki görüşmelerin virüs sebebiyle çoktan ertelendiği bir dönemde, 19 Mart’ta pozitif sonuç vermişti. Barnier bir aydan kısa süre sonra görevine geri döndü.

İraj Harirçi

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı dünya çapında koronavirüs bulaştığı teyit edilen ilk siyasi isimlerden biriydi. Harirçi kısa zamanda İran’daki bulaşların örtbas edildiği iddialarının sembolü haline gelmişti. Harirçi’nin, testinin pozitif çıkmasından bir gün önce şubat eyında düzenlenen bir basın toplantısında, 95 olarak açıklanan vaka sayısının gerçekte çok yüksek olduğu iddialarını yalanlarken bolca terlediği görülmüştü. İranlı Bakan Yardımcısı, iki hafta sonra mart ayı başında tamamen iyileşirken, virüs ulusal meclisin yaklaşık yüzde 8’ine bulaşmıştı. Hastalığa yakalananlar arasında İran Devlet Başkan Yardımcısı İshak Cihangiri de yer alıyordu.

Pierre Nkurunziza

Haziran başında belirtilmeyen bir tarihte hayatını kaybeden Burundi’nin yeni seçilen devlet başkanının ölümüne dair sorular hala gündemde. Burundi Hükümeti vefat nedenini resmi olarak kalp krizi şeklinde teyit ederken, farklı diplomatik ve tıbbi kaynaklar Nkurunziza ve çevresindeki bazı isimlere koronavirüs bulaştığını öne sürmüştü. Doğrulanması halinde bu, dünya liderleri arasında Kovid-19 kaynaklı ilk ölüm olacak.

Rand Paul

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Rand Paul, virüs vakası teyit edilen ilk ABD senatörü olurken, virüsün bulaştığı kişilerle temas eden senatörler Ted Cruz, Rick Scott ve Lindsey Graham’ın karantinaya alınmıştı. Temsilciler Meclisi üyeleri arasında da virüsle temas eden birçok isim bulunuyor.

Donald Trump’ın yakın çevresinden bir dizi insanın, özellikle kızı Ivanka’nın asistanı ile Başkan Yardımcısı Mike Pence’in en üst düzey sözcüsünün virüs testleri de pozitif çıktı. Mayıs başında, ABD’nin 45. Başkanı Trump, “önleyici tedbir” olarak bir süreliğine henüz Kovid-19 tedavisi için kanıtlanmamış sıtma ilacı hidroksiklorokin aldığını söylemişti.

Peter Dutton

Avustralya İçişleri Bakanı’nın Kovid-19 testi, ABD dönüşü pozitif çıkmıştı. Dutton, ABD ziyareti kapsamında Ivanka Trump dahil bir dizi üst düzey isimle bir araya gelmişti. O dönem Avustralya’da doğrulanan 156 vaka arasında İçişleri Bakanı’nın yanı sıra Queensland’de hastalanan aktör Tom Hanks de bulunuyordu.

Sophie Grégoire Trudeau

Justin Trudeau’nun karısının mart ortasında virüse yakalandığının doğrulanması üzerine Kanadalı lider, eşiyle beraber karantinaya alınmış ve ülkeyi evinden yönetmişti.  Sophie Grégoire Trudeau’nun belirtilerinin hafif olduğu açıklanaırken, Başbakan’ın virüse maruz kalıp kalmadığına dair bir doğrulama yapılmadı.

Monako Prensi II. Albert

Monako Devlet Başkanı’nın virüse mart ortasında maruz kaldığı belirtilirken, tıbbi uzmanlar Prens II. Albert’ın 1 Nisan itibarıyla tamamen iyileştiğini ifade etti.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar