Connect with us

Sağlık

1 bardak havuç suyunun vücuda mucizeler yaratan 8 faydası

Havuç suyu, 1 bütün havuçtan elde edilir ve son derece besleyicidir. Sadece potasyum ve C vitamini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda A vitamin açısından da çok zengindir. Peki, günde 1 bardak havuç suyu içmenin vücut üzerindeki şaşırtıcı etkilerini biliyor muydunuz? İşte 1 bardak havuç suyunun vücuda mucizeler yaratan 8 faydası

Published

on

Yüksek miktarda A vitamini içerir

Havuç suyunun kalorisi ve karbonhidratı düşüktür. 1 su bardağı havuç suyu sadece 96 kaloridir. İçerisinde çok sayıda besleyici madde bulunur.

1 su bardağı havuç suyunda; 2 gram protein, 1 gramdan az yağ, 22 gram karbonhidrat, 9 gram şeker, 2 gram elyaf bulunur. Ayrıca günlük A vitaminin yüzde 255’ini, C vitaminin yüzde 23’ünü, K vitamininyüzde 31’ini ve potasyumun yüzde 15’ini içerir. Özetle, havuç suyu bol miktarda A vitamini deposudur ve C, K vitaminleri bakımından zengindir. Son olarak havuç suyu vücudunuzda antioksidan görevi gören karotenoid adı verilen bitki bileşikleri içerir.

Göz hastalıklarına karşı korur

Havuç suyu, gözlere fayda sağlayacak kadar yüksek miktarda besin içerir. 1 su bardağı havuç suyundayüksek miktarda A vitamini vardır. A vitamini, göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Yapılan bir araştırmada A vitamini içeren meyve ve sebzelerin tükeketimi, körlük ve yaşa bağlıgöz hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

Tüm bunların dışında havuç suyu harika bir lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Bu iki karotenoid gözünüzdebirikir ve onları zararlı ışıklardan korur. Ek olarak sarı nokta hastalığı riskini azaltır.

Bağışıklığı güçlendirir

Havuç suyunda bulunan A ve C vitamini antioksidan görevi görür, böylece bağışıklık sistemindeki hücreleri serbest radikal hasarlardan korur. 1 su bardağı havuç suyunda günlük alımın yüzde 30’undan fazlasını sağlayan B6 vitamini bulunur.

Kanserle savaşan bileşenler içerir

Test tüpü çalışmaları, havuç suyundaki bazı bileşiklerin kansere karşı koruyabileceğini göstermiştir. Bir başka test tüpü çalışmasında ise kanser hücreleri 72 saat boyunca havuç suyu özleri ile tedavi edilmiştir. Bunun sonucunda hücrelerin öldüğü ve hücre büyüme döngüsünü durdurduğu tespit edilmiştir.

Bu sonuçlar ümit verici olsa da, az sayıda yapılan araştırmalardır. Genel olarak daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu yüzden havuç suyu ne kadar kanserle savaşan bileşenler içerse de kesin bir sonuca varılamamıştır.

Kan şekerini kontrol altına alır

Çok az miktarda bile havuç suyu içmek kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Özellikle tip 2 diyabetli fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, fermente edilmiş havuç suyunun kan şekerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Bunun nedeni, diyabetle ilişkili bağırsak bakterilerini etkileyen probiyotikler içermesidir. Başka bir deney ise mor havuç suyu üzerinde yapılmıştır. Mor havuç suyunun antienflamatuar özelliği nedeniyle kan şekerini kontrol altına aldığı görülmüştür.

Cilt sağlığı üzerinde sayısız faydası bulunur

Havuç suyu, cildinizi dış etkenlerden koruyabilecek iki antioksidan kaynağı olan C vitamini ve betakaroten içerir. C vitamini cildinizi serbest radikal hasarından korumak için antioksidan görevi görür. Havuç suyundaki beta karoten de cildinize yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışma, karotenoid açısından zengin bir diyetin cildinizi UV ışınlarından koruduğu ve cildi gençleştirdiğini bulmuştur.

Kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir

Havuç suyundaki potasyum ve antioksidanlar, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca kalprahatsızlıkları riskini ortadan kaldırır. Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeylerine sahip 17 yetişkinde yapılan 3 aylık bir çalışma, günde 2 bardak havuç suyu içmenin kandaki antioksidan seviyelerini önemli ölçüde artırdığını ve kalp hastalığına yol açabilecek kan lipidlerinin oksidasyonunu azalttığını tespit etmiştir.

Karaciğer sağlığını korur

Havuç suyu yüksek miktarda anti-inflamatuar karotenoid içeriği için alkolsüz karaciğer yağlanması hastalığından (NAYKH) korur. NAFLD, tipik olarak zayıf beslenme, aşırı kilo veya obezite nedeniyle karaciğerinizde yağ biriktiğinde ortaya çıkar. Bunun sonucunda karaciğerde yaraya ve kalıcı hasara yol açar. Fareler üzerinde yapılan 8 haftalık bir çalışma, havuç suyunun NAYKH riskini azalttığını bulmuştur. Ancak bu çalışmanın da bir sonuca ulaşması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Havuç suyu içerken dikkat edilmesi gerekenler:

Havuç suyu çoğu insan için tamamen güvenli olsa da akılda tutulması gereken birkaç önlem vardır. Bazı havuç suyu çeşitleri pastörize edilmemiş olabilir. Hamile kadınlar, yaşlılar, küçük çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar pastörize edilmemiş havuç suyundan kaçınmalıdır.

Çok fazla miktarda havuç suyu içmek karotenemiye yol açabilir yani geçici olarak ten renginizi değiştirebilir.

Havuç suyu, havucun kendisinden daha az lif ve doğal şeker içerir. Düşük lif içeriği, şekerin daha hızlı emildiği anlamına geldiğinden, çok fazla içmek kan şekeri seviyenizi artırabilir. Şeker hastalığınız varsa, özellikle de tek başına içiyorsanız dikkat etmelisiniz.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar