Connect with us

Dünya

106 yıl sonra bir ilk! İngiltere’de hemşireler greve gidiyor…

Kraliyet Hemşirelik Koleji, (Royal College of Nursing) RCN, 106 yıllık tarihinde ilk kez 300.000 sağlık çalışanı sendika üyelerine greve gitmesini tavsiye ediyor.

Published

on

Kraliyet Hemşirelik Koleji, (Royal College of Nursing) RCN, 106 yıllık tarihinde ilk kez 300.000 sağlık çalışanı sendika üyelerine greve gitmesini tavsiye ediyor. Oylama önümüzdeki ay yapılacak. Oylama sonucu grev çıkarsa ülke genelinde hemşireler greve gidecek.

RCN, enflasyon hesaba katıldığında, 2011 ile 2021 arasında hemşirelerin ortalama ücretin %6 düştüğünü bildirdi. 2011 yılından beri ev fiyatları, gıda, elektrik, gaz, telefon faturaları, otobüs ve tren bilet faturaları kat kat artarken hemşire maaşları yüzde 6 geriledi.

Pandemi dönemi hemşirelere kahraman dendi, alkışlandılar ve hatta Boris Johnson çocuğunun ismini kendine hastanede bakan hemşirenin ismini verdi ama maaş artışına gelince hep sessizlik…

Britanyalı hemşirelerin yerine yurt dışından hemşireler getirilecek.

Öncelikle konuyu daha basit bir şekilde açıklamak için başka bir grevden öremek vereceğim.
3 ay önce Britanya demir yollarında çalışan işçiler greve gitmişti. Yaklaşık 2500 kişi işten atıldı ve kalan işçilere aynı maaşla daha çok çalışın denildi.

Britanya’da demir yollarını özel firmalar işletiyor. Devlet kendi trenlerinden kar yapamıyor, İngiliz yolucular artan bilet fiyatları yüzünden zor durumda ama Fransız firmaları ve hissedarları aşırı kar yapıyor. Kamulaştırmak mümkün ama halk genelde tabiri caizse celladına âşık olduğu için kamulaştıralım diyen partiye oy vermiyor.

Hükümet, şirketler kar ettiği sürece mantık arama ya da çözüm üretme derdinde değil. Çünkü 40 senelik özelleştirmeler sonucu trilyonluk bütçeleri ile artık hükümetleri şirketler kuruyor, başbakanları şirketler seçiyor ve vergi yasalarını şirketler yazıyor.

Grevlere karşı değilim ama bu işçiler ne kadar grev yapsalar da kaybedecekler.

Hemşirelere gerek var ama minimum maaşla. 3 milyar dolar değerinde mal, mülk ve hissesi olan Trump, Amerikan başkanı olduğunda sıradan bir İngiliz ya da Amerikalı hemşireden daha az vergi ödediği açıklandı.

Büyük firmalardan nerdeyse sıfır vergi alan hükümet bu parayı bir yerden kesmek zorunda. Bu yüzden hemşirelere hak ettikleri maaş vermek yerine hastanelere yurt dışından hemşire getirmeleri için hemşire başı 7 bin sterlin vereceğini duyurdu.

Son aylarda Nepal ve Hindistan ile yapılan anlaşmalarla hemşirelerin İngiltere’ye transfer olması hızlandırıldı.

Bir İngiliz hemşire 18 bin sterline çalışmak istemez ama az gelişmiş ülkelerde senede 5 bin sterlin altında maaş alan hemşireler, hasta yakınları tarafından dövülmeleri ve hatta vurulmalarını ve yaşadıkları koşulları da düşünürseniz İngiltere’de çalışmayı her zaman tercih edecektir.

Gelecek hemşirenin evli ise eşine de çalışma izni verilmesi ve çocuklarının da İngiliz devlet okullarında ücretsiz okuyabilmesi gibi birçok avantaj var.

Yeni çıkan vize sayesinde artık yabancı hemşirelerin orta seviyede İngilizce ile (IELTS B1) İngiltere’ye gelip çalışmalarına izin verildi. Bu yüzden bu grevler artsa sistem fakire değil şirketlerin çıkarına göre kurulduğu için kaybeden İngiliz hemşireleri olacaktır.

NHS son 20 senedir özelleştiriliyor. Bu kesintiler sayesinde NHS’in tamamen özelleştirilmesinin önü açılıyor. Bugünkü çarpık siteme göre her durumda ve krizlerde bankalar korunuyor. 3 kişinin elinde olan İngiliz medyası yıllarca bu gerçeği saklayıp suçu yabancılara attı. Medyaya inanıp ‘yabancılar işimizi elimizden alıyor’ diyen halk Brexit referandumu sonucu İngiltere’nin AB’den ayrılmasına sebep oldu. İşin trajik tarafı, NHS kurtuluşu için İngiliz hemşirelerin maaşını düzelmek yerine yabancı doktor ve hemşireler getiriliyor. Demek ki suçlu yabancı işçiler değilmiş.

Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize danışmanı

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar