Connect with us

Dünya

120 bin yıllık ayak izleri bulundu

Suudi Arabistan’ın Tebük Bölgesi’nde 120 bin yıl öncesinden kalma insan ve hayvan ayak izleri bulundu. Söz konusu keşfin, Arap Yarımadası’ndaki insan yaşamının en eski varlığıyla ilgili ilk kanıt olarak kayıtlara geçtiği ifade ediliyor.

Published

on

By

Suudi Arabistan Turizm Kültürel Miras Bakanlığı Komisyonu, ülkenin kuzeybatısında bulunan Tebük bölgesinde 120 bin yıl öncesine ait ayak izleri bulduklarını açıkladı.

Keşifle ilgili Riyad’da düzenlenen basın toplantısında konuşan komisyon başkanı Casir el Herbeş, Suudi arkeologların bölgede bulunan eski ve kurumuş bir gölün çevresinde insan, deve, fil ve vahşi hayvanlara ait ayak izlerini bulduğu söyledi.

Herbeş, 7 insan, 107 deve, 43 filin yanı sıra dağ keçisi, geyik ve boynuzlugillere ait birçok izin belirlendiğini anlattı.

233 fil ve ceylana de ait fosillerin de bulunduğunu, ayrıca yırtıcı hayvanların bölgede bulunduğuna dair kanıtların de elde edildiğini ifade eden Herbeş şunları ekledi:

Bu keşfin Arap Yarımadası’ndaki insan yaşamının en eski varlığıyla ilgili ilk bilimsel kanıt olarak kayıtlara geçmesinin yanı sıra bölgedeki doğal yaşam şartları ve biyolojik çeşitlilikle ilgili de birçok nadir ipucu veriyor.

Komisyon, bunun yılın en önemli keşiflerinden biri olduğunu belirtti.

Arap News’te habere göre, 2018 yılında da Tebük bölgesindeki Nefud Çölü’nde 85 bin yıllık insan kalıntıları bulunmuştu.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar