MASADA KUŞATMASI

Ölü Deniz’den 400 metre yukarıda bulunan Masada, tarih öncesinde izole bir kaya platosunun üzerindeki eski bir surdan oluşuyordu. Roma İmpartoru tarafından atanan Yahudi Kralı Büyük Hirodes, M.Ö. 37 ile 31 yılları arasında devasa yapıyı inşa etti.

Tarihçilere göre , MS 66 ile MS 73 arasında başlayan Birinci Yahudi-Roma Savaşı sırasında, İsrail’i ele geçiren Roma İmparatorluğu’na karşı isyanlar alevlendi.  “Büyük İsyan” olarak da bilinen savaş, Yahudi şehirlerinin yok edilmesine, insanların yerlerinden edilmesine ve toprağın Roma’nın askeri kullanımı için tahsis edilmesine neden oldu.

Yeruşalim M.S. 70 yılında yıkıldığında, geri kalan Yahudi isyancılar Herod’un Masada’daki kalesine taşındı. Romalılar ise kısa bir süre sonra Masada’yı yaklaşık bin askerle kuşattı.

Kaleyi Romalıların alacağı  netleşince, iki kadın ve beş çocuk dışında Romalılara teslim olmak istemeyen 960 Yahudi kendi canını aldı.

Öte yandan, Masada, 1828’de yeniden keşfedilene kadar dünyadan gizlendi. 2001 yılında UNESCO tarafından Kültürel Miras Listesi’ne alındı.

Kaynak: artıgerçek