Connect with us

Dünya

5 Ağustos muamması! Türkiye kırmızı listeden çıkacak mı?

İngiltere’nin 5 Ağustos’ta Türkiye’yi kırmızı listeden çıkaracağı iddiaları ne kadar gerçeği yansıtıyor? İngiliz hükümeti güncelleme kararını hangi kriterlere göre nasıl veriyor?

Published

on

İngiltere’de yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlar bir sonraki seyahat güncellemesinde Türkiye’nin kırmızı listeden çıkmasını dört gözle bekliyor. Ancak insanların bu beklentisi ne yazık ki suistimal ediliyor. Özellikle sosyal medyada 5 Ağustos tarihinde Türkiye’nin sarı listeye geçeceğinin garantisi veriliyor. Bazı yerel yayınlarda “Çok özel kaynaklardan aldığımız bilgiye göre” diyerek yayınlar yapılıyor ancak İngiliz hükümetinin seyahat kurallarını güncelleme konusunda izlediği politika bu iddiaların doğru olmadığının göstergesi.

DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIYOR?

İngiliz hükümeti değerlendirmeleri ülkelerdeki vaka sayılarına göre yapıyor. Bugün İngiltere ve Türkiye Dışişleri bakanları düzeyinde bir görüşme gerçekleştirdi. Ele alınan konulardan biri de seyahat kısıtlamalarıydı. Görüşme sonrası resmi bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla bu düzeydeki bir toplantıdan sonra 5 Ağustos tarihi konusunda bir öngörü olsa paylaşılırdı.

İngiltere seyahat güncellemeleri kararını son iki günde netleştirdiğini daha önce açıklamıştı. Yani bugün böyle bir garanti verebilecek bir kaynak bulunmuyor. Hatta başbakan Boris Johnson bile bu günden bunun garantisini veremez. İngiltere’de tüm yasakların kalkması sonrası bilim insanları hergün açıklama yapıp hükümeti vaka sayılarında çok büyük artışlar olacağı konusunda uyarıyor. Türkiye’de bayram tatili nedeniyle vakaların bayram sonrası pik yapması bekleniyor. Aynı şekilde Türkiye’deki bilim insanları da sık sık uyarılar yapıyor.

İNSANLARIN ZARARINI KİM KARŞILAYACAK?

Her iki ülke de vaka sayılarında artış beklerken listede renk değişikliği iddiaları şu an itibariyle gerçeği yansıtmamakta… Elbette umudumuz biran önce Türkiye’nin sarı listeye alınması yönünde ancak bu garantiyi vererek insanları rezervasyon yaptırmaya bilet yada tatil paketi satın almaya yönlendirmek açıkçası sorumsuzluk olarak nitelendirilebilir. Bu kadar risk varken bu insanların zararını bu söylentiyi çıkaran işgüzarlar karşılayabilecek mi? Yada psikolojik olarak verdikleri zararı tamir edebilecekler mi?

BAŞBAKAN’IN YAPTIĞI AÇIKLAMAYI İYİ OKUMAK GEREKİYOR

Bugün 19 kişinin daha Covid nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanırken ilginç bir bilgi de kamuoyuyla paylaşıldı. Hastaneye yatışları iki haftada yüzde 44 arttı ve 39.950 enfeksiyon daha kaydedildi. Başbakan Boris Johnson’un bugün yaptığı açıklamayı da iyi okumak gerekiyor. Başbakan, pandeminin bitmediği konusunda halkı uyardı.

Sakin olmak ve temkinli davranmakta fayda var. Bugün easyJet 28 Ağustos’a kadar Türkiye uçuşlarını askıya aldığını duyurdu (sitesinden kontrol edilebilir). British Airways’de 16 Ağustos öncesi Türkiye uçuşu görünmüyor. Yani tüm bu gelişmeler yaşanırken 5 Ağustos’ta Türkiye Kırmızı Liste’den çıkacak iddiaları ne yazık ki bir sosyal medya yalanı olarak yorumlanabilir.

Elbette, umudumuz Bayram sonrası Türkiye’de vaka sayılarında bir artış olmaması ve Türkiye’nin Kırmızı Liste’den çıkması…

Taner Bildik

Londra Gündem Yayın Yönetmeni

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar