Connect with us

Dünya

71 yaşında ünivesite hayalini gerçekleştirdi

Bayburt’ta yaşayan Veysel Gider, içinde ukde kalan üniversite hayalini 70’inden sonra gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Published

on

By

Lise eğitiminin ardından iş hayatına atılan ve üniversite öğrenimi alamayan Veysel Gider, 1989 yılında emekli olduktan sonra Bayburt’ta yerel yayın yapan bir gazetede çalışmaya başladı.

Yıllar içinde birçok gazete ve dergide muhabirlik ve köşe yazarlığı yapan Gider, bu yıl üniversite sınavına girdi. Yeterli puanı alarak Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü’ne kayıt yaptırdı.

Oğlu Yusuf Gider (22) ile aynı sınıfı paylaşan Veysel Gider (71) azmiyle öğrencilere ve çevresine örnek oluyor.

Liseyi Gümüşhane’de öğretmen okulunda okuduktan sonra en büyük hayalinin üniversite olduğunu belirten Gider, “Öğretmen olmak arzumdu. Çok istedim ama nasip olmadı. Sonra Bayburt’ta liseyi bitirdim. Liseyi bitirdiğim yıl Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü’nü kazandım. Orada kayıt yaptırdıktan sonra işim nedeniyle okuyamadım. O içimde bir ukde kaldı.” dedi.

“TARİHİ SEVİYORUM”

Bu yıl sınava girdiğini ve yeterli puanı alarak tarih bölümünü tercih ettiğini dile getiren Gider, şunları kaydetti:

“Tarih bölümü benim çocukluğumdan beri özelikle de memleketim olan Bayburt’un geçmişini araştırma sevgisiyle başladı. Memleketini seven, memleketinin geçmişini de seviyor. Öğrenmeyi arzu ediyor ne oldu, ne olmadı diye? Böyle olunca biraz da bizde tarih sevdası ağır bastı. Hatta yaşlanınca bana ‘tarih dede’ diye hitap eden arkadaşlarım vardı. Tarihi seviyorum. Geleceğimize iyi bakmamız için geçmişimizi bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Dolayısıyla 6 yer tercih ettim. Bayburt Üniversitesi Tarih Bölümü’nü yazdım.”

Gider, oğluyla aynı sıraları paylaşmanın da kendisini ayrıca duygulandırdığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Aslında oğlum, kızım, ben aynı anda kazandık. Kızım işi nedeniyle henüz başlamadı. Oğlumla aynı sınıfı paylaşıyoruz. Bu güzel bir duygu. Buradaki arkadaşları da oğlum, kızım gibi görüyorum. Onlar için de eğer 71 yaşındaki birinin, akademik bilim elde etme düşüncesi gelişirse benim karım o olacaktır. Yoksa benim burada bir diploma alıp herhangi bir şekilde ondan yararlanmamın söz konusu olacağı yok.” (AA)

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar