Connect with us

Spor

83 yaşındaki anne ve 56 yaşındaki kızı Balkan Şampiyonası’ndan 8 madalyayla döndü

Balkan Masterlar Atletizm Şampiyonası’na katılan 83 yaşındaki Fehime Özkan ve kızı 56 yaşındaki Fatma Özkan Anter, 3 günde sekiz branşta altın madalya kazandı.

Published

on

By

Arnavutluk’ta düzenlenen Balkan Masterlar Atletizm Şampiyonası’na Bodrum’dan katılan 83 yaşındaki Fehime Özkan ve kızı 56 yaşındaki Fatma Özkan Anter, 3 günde sekiz branşta yarıştı. Tüm branşlarda birinci olarak altın madalya alan atletlerin kırdığı iki Balkan rekoru, rüzgâr ölçüm aletinin olmaması nedeniyle kabul edilmedi.

3 günde sekiz birincilik

Arnavutluk’un Korca kentinde 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenen ve 12 ülkeden 650 sporcunun katıldığı 30. Balkan Masterler Atletizm Şampiyonası Skenderia Stadyumu’nda yapıldı. Yarışmalara, milli takım adına Bodrum’dan katılan İzmir Masterlar Atletizm Kulübü’nde lisanslı olarak atletizm yapan 83 yaşındaki 2 çocuk 4 torun sahibi Fehime Özkan ile kızı 2 çocuk annesi Fatma Özkan Anter, 3 gün içerisinde 8 yarışmaya katıldı.

Fehime Özkan 100, 200 ve 400 metrelerde birinci olurken Fatma Özkan Anter ise 100-200-400, 4x100metre ve Balkan Bayrak yarışmalarında Türkiye’yi temsil etti, 5 yarışmada da birinci olarak altın madalya kazandı. Anter’in 100 ve 200 metrelerde kırdığı Balkan ve Türkiye rekorları organizasyon bozukluğu nedeniyle getirilmeyen rüzgar ölçüm aleti nedeniyle rakor olarak tescil edilmedi. Anter ve Milli takım Kafilesi yöneticisi Ercan Özkan duruma tepki gösterdi.

‘Rüzgar ölçüm aleti olmadığı için rekorlarımız sayılmadı’

56 yaşındaki Master Milli Atlet Fatma Özkan Anter, şunları söyledi:

“14 yaşında atletizm sporuna başladım. 8-9 yıl yaptıktan sonra 24 yıl ara verdim. Daha sonra master sporcu olarak tekrar atletizme başladım. 100-200-400-800, bazen yol yarışlarında da koşuyorum. Bunlarda kendime ait Türkiye rekorlarım var. En son Arnavutluk’un Korce şehrinde Balkan Şampiyonası’na katıldık. 5 tane birinciliğim var. 100 metrede Balkan Rekoru ve Türkiye rekorunu kırdım. Fakat rüzgâr ölçüm aleti olmadığı için rekorum sayılmadı. Bundan dolayı biraz üzgünüm. Birçok arkadaşımın öyle rekorları sayılmadı. Kötü bir organizasyonda sakatlanmadan, sağlıklı bir şekilde bitirdiğimiz için mutluyum. Herkese tavsiye ediyorum. Master da olsalar, genç de olsalar spor yapsınlar, spor yapsınlar.”

‘Sporun yaşı yok’

Spora 75 yaşında başlayan Fehime Özkan ise “Spor sağlığıma çok iyi geldi. Bundan dolayı mutlu ve huzurluyum. Türkiye rekorlarım var, Balkan şampiyonluğum var. Arnavutluk’un Korce şehrinde 100-200-400 metre koştum. 80 yaş üstü üç tane birincilik aldım. Mutluyum. Sağlığıma çok faydası oldu. Herkese yapmasını tavsiye ederim. Sporun yaşı yok” dedi.

Kaynak: ANKA

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar