Connect with us

Dünya

ABD Hazine Bakanı Yellen, ekonominin toparlanması için tavsiyede bulundu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), en önemli ticaret ortağı olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ekonomilerinin Covid-19 nedeniyle toparlanamamasından endişeli.

Published

on

By

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, AB ülkelerine yönelik yaptığı çağrıda, ekonomik toparlanmayı desteklemek adına, daha fazla yatırım için cari açık kurallarının hafifletilmesini istedi.

AB maliye bakanları (Eurogroup) toplantısı için Brüksel’de bulunan Yellen, “Üye devletlerin ulusal ve küresel olarak güçlü bir toparlanma sağlamak için ek mali önlemleri ciddi olarak düşünmesi önemlidir” ifadelerini kullandı.

Yellen basın açıklamasında, özellikle “ülkelerin krizlere güçlü bir şekilde tepki vermesine ve sürdürülebilir altyapılara, araştırma, geliştirme ve teknolojiye yatırım yapmasına izin verecek kadar esnek bir Avrupa bütçe çerçevesinin oluşturulmasından” bahsetti.

Eurogroup toplantısında bugün birliğin ekonomi politikalarının geleceği masaya yatırıldı. AB yetkilileri, Janet Yellen’ı bu bağlamda görüş alışverişi için toplantıya davet etti.

Yellen, AB yetkililerine seslenerek, “Avrupa Birliği’nde, krize verilen bütçe kararı, hem üye devlet hem de AB düzeyinde benzeri görülmemiş bir karar oldu. Avrupa Merkez Bankası, uygun finansal koşulları koruyan bir dizi önlem alarak hızlı ve güçlü bir şekilde tepki verdi” diyerek Covid-19 pandemisinin devam etmesiyle riskin sürdüğü konusunda uyarıda bulundu.

Bazı AB ülkeleri, mali kuralların hafifletilmesini istiyor

Gelecek aylarda, üye devletlerin mali açıklarını gayri safi yurtiçi hasılalarının (GSYİH) yüzde 3’ü ve borçlarını GSYİH’nın yüzde 60’ı ile sınırlayan İstikrar Paktı reformu hakkında geniş çaplı bir tartışmanın başlatılması bekleniyor. Almanya bu kurallara uyulması konusunda baskısını sürdürürken, birçok ülke özellikle pandemiden dolayı bazı kuralların gevşetilmesinden yana.

Kuralların bir kısmının geçersiz olduğunu görüşündeki kimi ülkeler, bunu ekonomik iyileşme için bir tehdit olarak yorumluyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar