Connect with us

Ekonomi

ABD ve İngiltere kripto para düzenlemelerini artırıyor

Bugün yayınlanan son dakika haberlerine göre hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Birleşik Krallık kripto para düzenlemelerine daha fazla odaklanacaklarını açıkladı.

Published

on

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), ülkedeki mevcut kripto para işletmeleri için son kayıt tarihini bir kez daha uzattı. FCA Perşembe günü yaptığı açıklamada, yeni kayıtlar için son tarihin 31 Mart 2022 olduğunu duyurdu.

FCA, yüzlerce başvuruyla uğraşmak için mücadele ettikten sonra geçen Aralık ayında geçici bir kayıt rejimi kurdu. 9 Temmuz’a geri çekilmeden önce ilk son tarih 10 Ocak 2021’di. Rejim, FCA’ya kaydolmak için başvuran mevcut kripto para firmalarının ticarete devam etmesine izin veriyor.

FCA, birçok başvurunun hala incelenmeyi beklediği için son tarihi iki kez uzatmak zorunda kaldı. FCA’ya göre, benzeri görülmemiş sayıda firma da kara para aklama düzenlemeleri kapsamında gerekli standartları karşılamadıkları için başvurularını geri çekti.

Geçen hafta İngiltere Hazine yetkilisi John Glen, bugüne kadar değerlendirilen firmaların %90’ından daha fazlasının FCA müdahalesinin ardından başvurularını geri çektiğini söyledi. Glen’e göre, birçok kripto para şirketi kara para aklamayla mücadele süreçlerini uygulamak için doğru insanları işe almada başarısız oldu.

ABD kripto para düzenlemesi üzerinde çalışıyor

ABD kripto para pazarındaki boşlukları kapatmak için çalışmalarını hızlandırdı gibi duruyor. ABD’de son birkaç ay içinde birçok yeni açıklama ve potansiyel düzenleyici değişiklik önerildi. Bunlara vergilendirme, KYC/AML ve yatırımcı koruması ile ilgili olanlar da dahildir.

ABD’de çok önemli pozisyonlara atanan birkaç yeni kişi de kripto para piyasası hakkındaki görüşlerini duyurdu. ABD’de çoğu yetkili kripto para birimlerini özellikle hoş karşılamasalar da teknolojinin faydaları olduğunu kabul ediyorlar. Şu anda ana odak, yatırımcının korunması gibi görünüyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, SEC Başkanı Gary Gensler ve OCC Vekili Michael J. Hsu bu amaçla açıklamalarda bulundular. Kripto para tartışmasındaki ani artış ve yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, 2021’in muhtemelen kripto para birimleri üzerinde düzenleyici bir odak yılı olacağının açık bir işaretidir.

Genel olarak dünya, ABD’nin diğer ülkelere örnek teşkil edebilecek düzenlemeleri nasıl ele aldığını görmekle de çok ilgileniyor. Güney Kore, Çin ve İngiltere de ABD’ninkine benzer nedenlerle, düzenleme çalışmalarını artırıyor.

Kaynak: Koinbox

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar