Connect with us

Dünya

ABD ve İngiltere vatandaşlarını tahliye etmek için Afganistan’a asker gönderiyor

İngiltere de Afganistan’a tahliye için asker göndereceğini açıkladı.

Published

on

By

ABD Savunma Bakanlığı, ABD’nin Afganistan Büyükelçiliğindeki personelin tahliyesi için Kabil Havalimanına asker gönderileceğini duyurdu. Öte yandan ABD’nin ardından İngiltere de Afganistan’a tahliye için asker göndereceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Kabil Büyükelçiliğindeki Amerikalı personelin tahliyesi için 3 bin askerin Afganistan’a gönderileceğini ve bu birliklerin sadece tahliye görevini icra edeceklerini bildirdi.

AA’da yer alan habere göre; Pentagon Sözcüsü Kirby, basın brifinginde, ABD’nin Kabil Büyükelçiliğinde çalışanların büyük bölümünün tahliyesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, Başkan Joe Biden’ın talimatı üzerine Dışişleri Bakanlığı ile de koordine halinde söz konusu tahliye planlarının yapıldığını ve amaçlarının elçilik çalışanlarının güvenli şekilde Hamid Karzai Havalimanı’na getirilip oradan da ABD’ye ulaştırılması olduğunu belirtti.

‘ASKERLER TAMAMEN TAHLİYE AMACIYLA ÜLKEYE GİDECEK’

Kirby, Kabil’de halen 650 civarında ABD askeri bulunduğunu, söz konusu 3 bin askerlik takviyenin, tamamen tahliye amacıyla ülkeye gittiğini vurguladı.

İlgili askerlerin, halen ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) bölgesinde görevde olduklarını ve 24 ila 48 saat arasında Hamid Karzai Havalimanı’nda olacaklarını belirten Kirby, söz konusu görevin, hiçbir şekilde bir çatışma görevi olmadığını ifade etti.

Kirby, havalimanında halen Türk askerlerinin yanı sıra sınırlı sayıda ABD askerinin de görev yaptığını ve tahliye işleminin güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için tüm tedbirleri alacaklarını söyledi.

ABD, Afganistan’da kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle ülkedeki vatandaşlarına ‘eve dönme’ çağrısı yapmıştı.

İNGİLTERE DE VATANDAŞLARINI TAHLİYE ETMEK İÇİN 600 ASKER GÖNDERECEK

ABD’nin ardından İngiltere de Afganistan’a asker göndereceğini açıkladı. İHA’da yer alan habere göre İngiltere, İngilizleri tahliye etmek amacıyla Afganistan’a 600 asker gönderecek.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar