Connect with us

Dünya

ABD ve İngiltere’den Zelenskiy’i kurtarma operasyonu

İngiliz medyasındaki yeni bir habere göre, İngiltere ve ABD’den özel kuvvetler Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy için ‘yüksek riskli’ bir kurtarma operasyonu hazırlıyor.

Published

on

By

Hürriyet’te yer alan habere göre, Rusya’nın öncelikli hedefi olduğu belirtilen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy için ABD ve İngiltere harekete geçti. ABD özel kuvvetleri ve İngiliz SAS komandolarının, Zelenskiy için yüksek riskli bir kurtarma operasyonuna hazırlanıyor. İddia İngiliz The Sun gazetesinden geldi. Gazete İngiliz ve ABD’li askerlerin söz konusu operasyon için Litvanya’daki uzak bir üste bir araya geldiği bildirdi. Rus Spetsnaz özel kuvvetlerinin Zelenskiy’i hedef aldığının belirtildiğinin altını çizen gazete ABD İngiliz ortak operasyonunun bu çabaları sonuçsuz bırakmak için planlandığını belirtiyor.

70 İNGİLİZ, 150 ABD ASKERİ

The Sun’a adının gizli kalması şartıyla konuşan bir kaynak operasyon kapsamında yaklaşık 70 İngiliz ve 150 ABD askerinin Ukrayna kuvvetleriyle birlikte kurtarma görevi için eğitim aldığını açıkladı.

SON KARAR ZELENSKİY’E AİT

‘İstediği takdirde bir kurtarma görevi başlatılabilir’ diyen kaynak son kararın Zelenskiy’e ait olacağının altını çiziyor. Operasyon ile ilgili çıkan haberlerden sonra İngiltere Savunma Bakanlığı ‘Özel Kuvvetler ile ilgili yorum yapamıyoruz’ açıklamasını yapmakla yetindi.

3 SUİKAST GİRİŞİMİ

Zelenskiy’nin daha önce bir haftada 3 kez suikast girişiminden kurtulduğu öne sürülmüştü. Rusya, Zelenskiy’i öldürmeleri için 400 kişilik paralı asker grubunu Ukrayna’ya göndermiş, ardından da Çeçen birliklerinin suikast için ülkeye girmesini sağlamıştı. Ukrayna ise Çeçen birliklerin yok edildiğini açıklamıştı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar