Connect with us

Dünya

ABD ve NATO’dan Rusya ordusuna tepkiler: Avrupa’da on yıllardır görülmeyen bir vahşet

Rusya ordusunun Kiev yakınlarındaki İrpin ve Bucha kasabasında sivilleri infaz ettiğine ilişkin suçlamalarla ilgili ABD ve NATO’dan açıklamalar yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, söz konusu görüntülerle ilgili “yumruk etkisi” tanımı kullanırken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise “Bu, Avrupa’da on yıllardır görülmeyen bir vahşet” ifadelerini kullandı.

Published

on

The Guardian’ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Blinken konuya ilişkin açıklamasında “Buna duyarsız kalamayız ve normalleştiremeyiz. Rus birliklerinin savaş suçu işlediğini belgelemek için çalışıyoruz” dedi. NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg ise “Bu, Avrupa’da on yıllardır görülmeyen korkunç bir vahşet. Sivillerin hedef alınması ve öldürülmesi asla kabul edilemez” açıklaması yaptı. Stoltenberg, “Artık bu savaşı durdurmak Putin’in sorumluluğunda” dedi.

Söz konusu savaş suçu iddialarıyla ilgili uluslararası soruşturma çağrısı da yapan Stoltenberg, “Uluslararası ceza mahkemesinin savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlatması ve faillerin sorumlu tutulması önemli, bu nedenle soruşturmayı önemsiyoruz” diye konuştu.

Duvar

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar