Connect with us

Dünya

ABD’de karaya vuran ‘canavar benzeri’ balık korkuttu

ABD’nin California eyaletinde karaya canavara benzeyen bir balık vurdu. Görenleri şaşkına uğratan okyanusun derinlerinde yaşayan Pasifik futbol topu balığının karaya vurma nedeni ise henüz bilinmiyor.

Published

on

By

ABD’nin California eyaletinde karaya adeta ‘canavara benzeyen’ bir balık vurdu. Ben Estes adlı bir sahil tutkunu, siyah dişleriyle dikkat çeken yaklaşık 50 santimetre boyundaki Pasifik futbol topu balığını gördü.

California Eyalet Parkları, sıradışı görüntüye sahip olan bu türün, 200’den fazla üyeye sahip fenersiler takımına ait olduğunu bildirdi. Latince adı Himantolophus sagamius olan balığın, okyanusun 900 metre derinlikte yaşadığı kaydedildi.

Bu balık türü, fosforlu ampulleri sayesinde kalamar ve kabukluları yakalayıp besleniyor.

Dişileri bir metre

Yetkililer sahile vuran balığın dişi olduğu düşünüyor. Dişilerin tepelerinde karanlık sularda avlarını cezbedebilmek için yem olarka kullandığı biyolüminesan uçlu uzun bir çıkıntı olduğunu söyleyen yetkililer, dişilerin yaklaşık 1 metre, erkeklerin ise 2.5 santimetre uzunluğa ulaşabildiğini ifade etti.

Hayvanın bulunduğu bölgedeki Crystal Cove Eyalet Parkı, bu konuyu şöyle açıkladı:

Erkeklerin tek amacı bir dişi bulup onun üremesine yardım etmek. Erkekler dişileri, dişleriyle kavrayıp ‘cinsel parazit’ haline geliyor. En nihayetinde dişiyle, testislerinden başka geride hiçbir şey kalmayana kadar birleşiyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar