Connect with us

Dünya

ABD’de Kongre Binası önünde saldırı: Saldırgan ile bir polis memuru öldü

ABD’de bir kişi, aracını Kongre Binası barikatının üzerine sürdü. Olayda saldırgan ile 1 polis memuru hayatını kaybederken, 1 polis de yaralandı

Published

on

ABD’nin başkenti Washington DC’de bulunan Kongre Binası’nda 6 Ocak’taki baskının ardından bir kez daha alarm verildi. İlk olarak Kongre Binası yakınlarında silah sesleri duyulurken, binaya giriş ve çıkışların güvenlik nedeni ile durdurulduğu açıklandı.

Daha sonra ise binanın Kuzey kapısında bulunan araç giriş noktasında bir kişinin aracını barikatın önündeki 2 polis memurunun üzerine sürdüğü bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan ilk bilgilere göre, aracın sürücüsü polislere çarptıktan sonra araçtan çıkarak çevredekilere bıçakla saldırdı. Polis ise saldırgana ateş açtı. Saldırgan yaralı olarak yakalanarak gözaltına alınırken, 2 polis memuru da yaralandı.

Kongre binasında görevli polis kaynaklarından edinilen bilgilere göre şüpheli şahsın, barikatlara doğru aracını sürdükten sonra bıçak çektiği iddia edildi. Bilinci yerindeyken hastaneye kaldırılan şüphelinin hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi.

Olayda yaralanan polislerden birinin bıçaklandığı kaydedildi.

Kongre polisi: 1 polis memuru ve şüpheli öldü

ABD Kongre Polis Departmanı Müdür Vekili Yogananda Pittman ve Washington DC Polis Müdür Vekili Robert Contee olaya ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Pittman, açıklamasında saldırganın yerel saatle 13:02’de ‘Kongre’nin kuzey barikatlarına’ girdiğini ve aracını önce iki polis memurunun üzerine sürdüğünü, ardından da barikatlara çarparak durduğunu belirtti.

Saldırganın araçtan elinde bir bıçakla indiğini kaydeden Pittman, “Şüpheli, aracından elinde bıçakla çıktı. Polis memurlarımız duruma müdahale etti. Şüphelinin sözlü uyarılara uymaması üzerine polislerimiz ateş açtı. Şu anda şüphelinin ölü olduğunu biliyoruz” ifadesini kullandı.

Olayda iki Kongre polisinin de yaralandığını aktaran Pittman, “Çok ama çok üzülerek söylüyorum ki yaralı polislerimizden birisi yaşamını yitirdi.” dedi. Pittman, saldırgan ve polis memurlarının kimlikleri hakkında şu anda herhangi bir detay paylaşamayacaklarını da kaydetti.

6 Ocak Kongre baskınının ardından Kongre polisinin zor günler geçirdiğini vurgulayan Pittman, “Amerikan halkından, Kongre polislerini ve ailelerini dualarına katmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

‘Olay terörle ilişkili gibi durmuyor’

Öte yandan Washington DC Polis Müdür Vekili Contee de olaya ilişkin soruşturmanın sürdüğünü, Park Polisi ve Kongre Polisi ile yakından çalıştıklarını ifade etti.

Olayda yaşamını yitiren polis memurunun ailesine de taziyelerin ileten Contee, “Olay terörle ilişkili gibi durmuyor ancak soruşturmamız sürüyor.” bilgisini paylaştı.

ABD Kongre Binası barikatının üzerine aracını sürerek 1 polis memurunu öldüren saldırganın kimliği açıklanırken, saldırı sonrası Kongre çevresinde uygulanan kısıtlamaların da kaldırıldığı duyuruldu.

Saldırganın kimliği belli oldu

ABD Kongre Binası barikatının üzerine aracını sürerek 1 polis memurunu öldüren ve 1 polisi de yaralayan saldırganın kimliği belirlendi. ABD yerel ve federal emniyet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Kongre saldırganının 25 yaşındaki Noah Green olduğu kaydedildi.

Öte yandan ABD basınına yansıyan çok sayıda haberde ise, saldırganın ABD’nin Indiana eyaletinde yaşadığı iddia edildi.

ABD Kongresine giriş-çıkışlar yeniden açıldı

Kongre yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, bina çevresinde yer alan megafonlar aracılığıyla duyuru yapan yetkililer, “Dış tehdit nedeniyle uygulanan kısıtlamalar sona erdi. Polisin talimatlarını takip etmeye devam edin” ifadelerini kullandı.

Hayatını kaybeden polisin kimliği açıklandı

Kongre Polis Şefi Vekili Yogananda Pittman yaptığı açıklamada, Kongre Binası’na düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden polis memurunun, 18 yıldır ABD Kongre Polisi olarak görev yapan William Billy Evans olduğunu kaydetti.

Pittman, “Memur William Billy Evans’ın bugün öğleden sonra binanın kuzey barikatındaki saldırıda hayatını kaybettiğini söylemekten derin üzüntü duyuyorum. Memur Evans, 18 yıldır Kongre Binası Polisi’nin (USCP) bir üyesiydi. USCP hizmetine 7 Mart 2003’te başlamıştı ve Kongre Tümeni’nin İlk Müdahale Birimi’nin üyesiydi. Lütfen Memur Evans ve ailesine düşünceleriniz ve dualarınızda yer verin” dedi.

Yaşamını yitiren polis için Kongredeki bayraklar yarıya indi

Öte yandan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de olayda yaşamını yitiren polis memuru için Kongre’deki bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdi.

Polisin olaya ilişkin soruşturması sürüyor.

Biden’dan ‘şiddetli saldırı’ değerlendirmesi

ABD Başkanı Joe Biden, bugün bir sürücünün aracıyla ABD Kongresi yerleşkesindeki barikatlara çarparak 1 polisin yaşamını yitirmesine, 1 polisin de yaralanmasına neden olmasıyla ilgili ‘şiddetli saldırı’ değerlendirmesinde bulundu.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, “Eşim Jill ve ben, ABD Kongresi yerleşkesinde bir güvenlik noktasında yaşanan ve polis memuru William Evans’ın ölümüne, bir meslektaşının da yaralanmasına yol açan şiddetli saldırıyı duymaktan derin üzüntü duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Polis Evans’ın ailesine ve yakınlarına taziye mesajı gönderdiğini belirten Biden, olaya ilişkin olarak iç güvenlik danışmanından sürekli bilgi aldığını ifade etti.

Saldırıya anında yanıt veren Kongre polisi ve Ulusal Muhafızlara teşekkür eden Biden, bir Kongre polisini kaybetmiş olmanın acısını yaşarken, Beyaz Saray’daki bayrakların yarıya indirilmesi için talimat verdiğini bildirdi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar