Connect with us

Dünya

ABD’de maymun çiçeği alarmı: Vaka sayısında ilk sıraya yükseldi

Dünya, koronavirüsü geride bırakıp derin bir nefes almaya çalışırken maymun çiçeği virüsünün hızla yayılma tehlikesi üzerine alarma geçti. Ülkeler vaka sayılarını açıklarken, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yayımladığı güncel veriler son 24 saatte rekor artışa işaret etti.

Published

on

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Çarşamba günü bin 48 yeni vakayı doğruladı. Böylelikle, maymun çiçeği vaka sayısında ABD, toplamda 4 bin 639 vaka sayısı ile İspanya’yı geride bırakarak salgının yeni merkezi haline geldi.

Güncel verilere göre İspanya’da şu ana kadar 3 bin 738 vaka tespit edildi.

REKOR VAKA ARTIŞININ SEBEBİ

ABD’deki rekor vaka artışlarının ise sebebine yönelik olarak ise CDC, test sayılarının artış göstermesi sebebiyle olabileceğini açıkladı.

2 ÇOCUK MAYMUN ÇİÇEĞİNE YAKALANDI

Maymun çiçeği virüsü hastalığı hamileler, küçük çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ağır seyredebiliyor. Uzmanlar, hastalığın özellikle çocuklarda yetişkinlere göre daha ağır seyretmesi hususunda endişeli.

ABD’de bu hafta 2 çocukta maymun çiçeği virüsüne rastlandığı, vakalardan birinin California’da diğerinin de Washington’da olduğu açıklanmıştı.

Daily Mail’in veri analizine göre İspanya’da ortalama bir günde 108 vaka görülürken, ABD’de bu rakam 216 olarak kaydediliyor.

KİTLESEL AŞILAMA

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, elinde aşı bulunduran DSÖ üyesi ülkelere bilgi ve veri paylaşımı çağrısında bulunarak, “Şu anda, maymun çiçeğine karşı kitlesel bir aşılama önermiyoruz” açıklamasını yaptı.

Danimarka merkezli biyoteknoloji firması Bavarian Nordic’in maymun çiçeğine (monkeypox) karşı geliştirdiği Imvanex aşısına Avrupa İlaç Ajansı’dan (EMA) onay geldi.

Politico’nun konuya yakın 2 kaynağa dayandırdığı habere göre ise Biden yönetiminin bu hafta içinde maymun çiçeğine yönelik ‘acil durum’ ilan etmesi bekleniyor.

DSÖ, MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞINI KÜRESEL ACİL DURUM İLAN ETTİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 23 Temmuz tarihinde gerçekleşen toplantıda maymun çiçeği virüsünün küresel bir acil durum olarak nitelendirildiğini belirterek, virüsün daha fazla ülkede yayılabileceği konusunda uyardı.

 

 

 

 

 

 

Haber: CNN Türk

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar