Connect with us

Dünya

AB’den Ruslara ve Belaruslulara yaptırım kararı: ‘Altın pasaportları’nın iptali istendi

Ukrayna ve Rusya savaşı devam ediyor. Avrupa Birliği, Ruslara ve Ukrayna savaşında Rusya’ya destek olduğuyla bilinen Belaruslulara yönelik bir yaptırım kararı daha aldı. Karara ilişkin olarak verilen ‘altın pasaportların’ iptali istendi.

Published

on

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkeler tarafından yatırım karşılığı vatandaşlık uygulaması kapsamında bazı Rusya ve Belarus vatandaşlarına verilen ‘altın pasaportların’ geri alınmasını talep etti.

AB Komisyonu, üye ülkelerin bazılarında bulunan ve ‘altın pasaport’ olarak bilinen yatırım karşılığı vatandaşlık uygulamasının sonlandırılması tavsiyesinde bulundu.

AB Komisyonunun hazırladığı tavsiye kararında, AB’nin yaptırım listesinde bulunan veya ‘Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını destekleyen’ bazı Rus ve Belarus vatandaşlarının, AB vatandaşlığı almış olabileceği belirtildi.

Bu kişilerin, AB ülkelerinin vatandaşlığını almamış olsa da oturum izni sayesinde AB’ye rahatça girebileceği, Schengen bölgesinde serbestçe dolaşabileceği kaydedildi.

AB açıklamasında, bu durumun risk oluşturduğu ve yapılacak bireysel değerlendirmelerden sonra risk oluşturan ‘Ruslara ve Belaruslulara verilen vatandaşlıkların ve oturum izinlerinin iptal edilmesi’ gerektiği dile getirildi.

SAVAŞTAN YOLSUZLUK DOĞDU İDDİASI

‘Altın vize’ olarak adlandırılan yatırım karşılığı oturma izninin de daha sıkı kontrollerden sonra verilmesi talep edildi. AB Komisyonu, Rusya-Ukrayna savaşının kara para aklama, yolsuzluk, vergi kaçakçılığı gibi suçlarla ilgili tehlikeleri bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

Komisyon, bu nedenle yatırım karşılığı oturum izni kapsamında tüm Rusya ve Belarus vatandaşlarına oturum verilmesi uygulamasının askıya alınmasını istedi.

ALTIN PASAPORTTAN KİMLER YARARLANIYOR?

AB üyesi ülkenin vatandaşlığını elde eden kişi aynı zamanda AB vatandaşı sayılıyor. AB ülkelerinden birinin pasaportuna sahip olan kişiler, AB içinde serbest dolaşım, AB iç pazarına erişim ve Avrupa Parlamentosu (AP) ile ülkelerin seçimlerine katılma ve oy kullanma haklarını ediniyor.

AB içinde Bulgaristan, Kıbrıs Rum kesimi ve Malta’nın ‘altın pasaport’, 12 ülkenin ise farklı koşullarda yatırım karşılığı oturum izni uygulaması bulunuyordu.

Bulgaristan, yaklaşık 9 yıldır devam eden ‘altın pasaport’ uygulamasına geçen hafta resmen son vermişti. Kıbrıs Rum kesimi ise şu anda sadece Kasım 2020 öncesinde yapılan başvuruları değerlendiriyor. Malta’da ise uygulama sürüyor.

AB içinde 2011 ile 2019 arasında 130 bin kişinin bu iki uygulamadan faydalandığı, bu ülkelerin 21,8 milyar avro elde ettiği belirtiliyor.

AB Komisyonunun tavsiye kararını uygulamak, AB ülkelerinin iradesine bırakılıyor. Komisyon, tavsiye kararının uygulanması konusunda üye ülkelerdeki durum hakkında ilgili hükümetlerden rapor vermesini istiyor.

AP de ‘altın pasaport’ olarak bilinen yatırım karşılığı vatandaşlık uygulamasının, AB ülkelerinde tamamen yasaklanmasını talep eden raporu, 9 Mart’ta kabul etmişti.

AB’nin yanı sıra ABD ve İngiltere gibi bazı ülkeler, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından çok sayıda Rus vatandaşını yaptırım listesine dahil etmişti. Bu kişiler arasında daha önce AB vatandaşlığı almış çok sayıda zengin Rus iş insanı da bulunuyor.

Cumhuriyet

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar