Connect with us

Dünya

ABD’ye göre, Amerikan vatandaşlarının Afganistan’dan tahliyesi için 31 Ağustos’a kadar yeterli vakit var

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Afganistan’dan ayrılmak isteyen tüm Amerikalıların tahliyesi için 31 Ağustos’a kadar yeterli vakitlerinin olduğunu düşündüklerini açıkladı.

Published

on

By

Sullivan, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin düzenlediği günlük basın toplantısına katılarak Afganistan’daki durum konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Afganistan’dan 14 Ağustos’tan bugüne kadar 37 binden fazla kişiyi tahliye ettiklerinin altını çizen Sullivan, Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda tahliyeler sırasında ortaya çıkan karelere ilişkin, “Afganistan’dan tahliye sürecinde acı ve umutsuzluk verici görüntüler ortaya çıktı ancak iç savaşın ortasındaki bir başkentten yapılan hiçbir tahliye bu görüntüler olmadan yapılamazdı.” dedi.

 “Başarılı bir operasyon yürüttüğümüze inanıyoruz”

Sullivan, Afganistan’daki amaçlarının, kendilerine yardım eden olabildiğince çok Afgan’ı ve ülkeden çıkmak isteyen Amerikan vatandaşını tahliye etmek olduğunu vurgulayarak “Biz başarılı bir operasyon yürüttüğümüze inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Taliban’ın, ABD’nin Afganistan’dan ayrılmak için son tarihi olan 31 Ağustos’un uzatılmasına yanaşmadığının anımsatılması üzerine Sullivan, “Bu tarihin uzatılıp uzatılmayacağı günün sonunda Başkan Joe Biden’ın kararı olacaktır. Ancak ben 31 Ağustos’a kadar ayrılmak isteyen tüm Amerikalıları çıkaracak kadar vaktimizin olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Bölgedeki tahliye çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirten Sullivan, hem Taliban ile hem de müttefikleri ile yakın temas içinde olduklarını ve ABD Başkanı Biden’ın yarın G7 ülkeleri ile bu konuyu görüşeceğini dile getirdi.

Beyaz Saray’dan Afganistan istifası beklenmiyor

Sullivan, Afganistan’da El Kaide’nin tekrar alan bulabileceği tartışmalarına ilişkin ise El Kaide’nin şu anda öyle bir gücü olduğunu düşünmediklerini belirtti.

Bir gazetecinin “Başkan Biden’ın, Afganistan ile ilgilenen herhangi bir Beyaz Saray yetkilisini görevden alması ya da bu kişilerin istifasını istemesi bekleniyor mu?” sorusu üzerine, “Ben kendisinden öyle bir şey duymadım.” yanıtını verdi.

Sullivan, Afganistan’daki Amerikan askerlerinin kendi perimeterlerinin dışında operasyon yapıp yapmadığının sorulması üzere, “ABD askerleri kendi perimeterlerinin dışına çıkmıyor ancak perimetreyi biraz genişlettiler.” dedi.

Bugüne kadar Afganistan’dan tahliye edilenlerin kabaca yüzde 70’inin Afgan, yüzde 30’unun ise Amerikalı olduğunu belirten Sullivan, şimdiye kadar tahliye edilen Amerikalıların sayısı konusunda net bilgi vermekten kaçındı.

Öte yandan Sullivan, Afganistan’da Amerikan askerleri ile çalışanlara sunulan “Özel Göçmen Vizesi (SIV)” konusunda eski Başkan Donald Trump yönetiminin Mart 2020’den sonra işlem yapmadığını, dolayısıyla şu anda üzerlerinde ciddi bir yük olduğunu söyledi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar