Connect with us

Dünya

Ağır Covid geçirenlerin yüzde 1’inden daha azı yeniden enfekte oluyor

ABD’de yapılan yeni bir çalışma, koronavirüsü ağır geçiren kişilerin tekrar enfekte olma olasılığının çok düşük olduğunu gösterdi.

Published

on

By

University Missouri School of Medicine’den araştırmacıların 9 binden fazla hastayla ilgili verileri gözden geçirerek yaptıkları çalışmada, koronavirüsü atlatan kişilerin yüzde birinden daha azının testinin üç ay veya daha fazla bir süre sonra pozitif çıktığı bildirildi.

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, koronavirüsü ağır geçiren kişilerin yeniden enfekte olma olasılığının yüzde 1’den daha az olduğu açıklandı.

University Missouri School of Medicine’den araştırmacılar, koronavirüs ile enfekte olan 9 binden fazla hastayla ilgili veriler göz önüne alınırken, iyileştikten sonraki üç ayda veya daha sonrasında yeniden enfekte olup olmadıklarını inceledi.

İncelenen toplam 9 bin 119 hastadan sadece 63’ünün ikinci kez koronavirüse yakalandığı tespit edilirken, oransal olarak bunun yüzde 0,7’ye denk olduğu bildirildi.

Ortalama yeniden enfekte olma süresi 3,5 ay

Clinical Infectious Diseases’de yayınlanan yeni çalışmada, Aralık 2019 ile Kasım 2020 tarihleri arasında koronavirüsü ağır geçiren kişiler incelenirken testi tekrar pozitif çıkan kişilerin ortalama olarak yeniden enfekte olma süresinin 3,5 ay olduğunun altı çizildi.

Bilim insanları, araştırmanın yapıldığı tarihte varyantların henüz tespit edilmediğini, bu nedenle varyantların bu oranda yer almadığını aktardı.

‘Yeniden enfekte olsalar bile ağır komplikasyonlar yaşamazlar’

Sigara içen kişilerin ve astım hastalarının yeniden enfekte olma olasılığının daha yüksek olduğu belirtilen araştırmada, hastaların ikinci enfeksiyonları sırasında kalp yetmezliği ve pnömoni gibi ciddi Covid-19 komplikasyonları yaşama olasılığının da daha düşük olduğunun altı çizildi.

Araştırmacılar, yeniden enfekte olan hastaların kanlarında ilk enfeksiyondan kalan antikorlar olduğunu, bu nedenle daha hafif geçirebileceklerini bildirdi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar