Connect with us

Gündem

Alkollü araç kullanan İrlandalı bakan görevden alındı

İrlanda’da 2 hafta önce başbakanlık görevine gelen Micheál Martin’in kabinesinden bir bakan, 2016’da alkollü araç kullandığının ortaya çıkması sonrası görevden alındı.

Published

on

By

İrlanda Başbakanı Martin’in partisi Fianna Fail, yıllar sonra ilk kez 27 Haziran’da iktidar ortaklarından biri oldu.

Ülkenin yeni başbakanı Martin perşembe günü, partisinden Tarım Bakanı olan Barry Cowen’in görevine son vermek zorunda olduğunu açıkladı. Cowen’in görevden alınma gerekçesinin daha önce basına yansıyan alkollü araç kullandığı iddiaları olduğu belirtildi.

Euronews’teki habere göre, Martin mecliste yaptığı açıklamada, “Bu akşamdan itibaren Bakan Barry Cowen’in kabin görevine son verildiğini bildirmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Cowen, 2 hafta önce alkollü bir şekilde araç kullanırken yakalandığını kabul etmiş ancak kontrolünden kaçtığı iddialarını yalanlamıştı.

Perşembe günü sosyal medya hesabından açıklama yapan Cowen, Başbakan Martin tarafından görevden alınmasına ilişkin olarak “Bu karar beni hem şaşırttı, hem de hayal kırıklığına uğrattı” ifadelerini kullandı.

Martin’in Fianna Fail Partisi, 2011’den bu yana ilk kez, rakipleri Fine Gael ve Yeşiller partileriyle koalisyon yaparak iktidara geldi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar