Connect with us

Dünya

Alman basını: ‘Havalimanı krizine çare olması için Türkiye’den beklenilen eleman başvurusu gerçekleşmedi’

Almanya’nın havalimanlarında yaşanan kaosu sona erdirmek için Türkiye’den geçici sözleşmeyle eleman alınması sürecinde pürüzlerin ortaya çıktığı bildirildi.

Published

on

By

Deutsche Welle Türkçe Servisi’nin haberine göre Türkiye’den umulduğu kadar başvuru gelmedi.

Die Welt’e konuşan Alman Havalimanları Birliği (ADV) Başkanı Ralph Beisel, Türkiye’den umulan başvuruların gelmediğini belirterek havaalanlarındaki durumun normalleşmesinin Ekim ayını bulabileceğini kaydetti.

Havalimanlarındaki personel eksikliğine geçici çözüm olarak Türkiye ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere 2 bine kadar taşeron işçinin sınırlı süreli bir sözleşmeyle Almanya’da istihdam edilmesi planlanmıştı.

Hükümet, özellikle bagaj ve check-in işlemlerinde çalıştırılması öngörülen yabancı personel için çalışma ve oturum izin süreçlerinin hızlandırılacağını, ancak adayların yürürlükteki sicil kontrollerine tabi olacağını ve güvenlikten feragat edilmeyeceğini vurgulamıştı.

Frankfurt Emniyet Müdürlüğü sözcüsü, Die Welt’e yaptığı açıklamada Frankfurt Havalimanında çalışmak üzere Türkiye’den herhangi bir başvuru dosyasının kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Die Welt gazetesi, Berlin, Düsseldorf ve Münih havalimanları için de henüz bir başvuru yapılmadığını kaydetti.

Diğer yandan havacılık sektörünün, işe alımların hızlandırılması için sicil kontrol sürecinin hızlandırılması talebi resmi makamlardan kabul görmedi.

Pandemide havayolu şirketleri ve havalimanlarının personel sayılarında kesintiye gitmesi nedeniyle binlerce uçuş iptal edilirken gecikmeler ve bagaj hizmetlerinde aksaklıklar yaşanıyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar