Connect with us

Dünya

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Evet, ben de feministim

Başbakanlıkta son günlerini yaşayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, uzun yıllar kaçmayı başardığı bir soruya sonunda yanıt verdi ve “Evet, ben de feministim” dedi.

Published

on

By

Başbakanlıkta son günlerini yaşayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, uzun yıllar kaçmayı başardığı bir soruya sonunda yanıt verdi ve “Evet, ben de feministim” dedi.

Merkel Nijeryalı yazar ve feminist ikon Chimamanda Ngozi Adichie ile bir araya geldiği bir etkinlikte “asıl olarak bu, topluma ve genel olarak hayata katılma anlamında erkek ve kadının eşitliği ile ilgili. Ve bu anlamda ‘Evet ben de feministim’ diyebilirim” dedi.

“Geçmişte ‘feminist misiniz’ sorularını yanıtlarken biraz utangaçtım. Ama şimdi daha çok üzerinde düşünmüş durumdayım” diyen Merkel, “ve bu anlamda hepimizin feminist olması gerektiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

Merkel’in bu sözleri büyük alkış alırken, feminist ikon Adichie de kendisini desteklediğini belirtti. Adichie’nin 2012’de yaptığı bir TEDx konuşmasından kitaplaştırılan “Hepimiz Feminist Olmalıyız”, 21.yüzyıl feminizminin temel taşlarından biri olarak karşılanmıştı.

Merkel etkinlikte genç bir kız olarak büyüme deneyimlerini de anlattı. “zihinsel özürle insanlarla birlikte büyüdüm ve hiç korkmadım. Sonra fizik okudum” dedi.

Erkeklerin egemen olduğu fizik alanında bir kadın olmanın zorluklarını anlatan Merkel, çoğu zaman deney yapacak masa bulmak için mücadele etmek zorunda kaldığını, bunun da kendisine konumu için savaşmayı öğrettiğini belirtti.

Merkel görevini gönül rahatlığıyla ve yapabileceği her şeyi yaparak bıraktığını da söyledi. Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerle oluşacak yeni meclis Almanya’nın ilk ve tek Şansölyesi Merkel’in halefini seçecek. Merkel yerine Hristiyan Demokrat Birlik adayı Armin Laschet’in seçilmesini desteklediğini açıklamıştı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar