Connect with us

Dünya

Almanya kapanmayı uzatacak

Almanya’da bugün Corona önlemlerinin nasıl devam edileceği kararlaştırılacak. Alman basınına göre Başbakanlık, kapanma önlemlerini 14 Mart’a kadar uzatmak istiyor.

Published

on

Almanya’da Federal Hükümet ve eyalet yönetimlerinin temsilcileri Coronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin nasıl devam edeceğini kararlaştırmak üzere bugün toplanacak.

Önlemlerin özellikle ekonomiye ve eğitime olumsuz etkileri nedeniyle farklı görüşlerin bulunduğu ülkede Başbakanlığın önlemlerin uzatılmasından yana olduğu bildirildi.

Toplantı öncesi Alman basınına yansıyan bilgilere göre Başbakanlık, kapanma önlemlerinin 14 Mart’a kadar uzatılmasını isteyecek.

Öte yandan kuaförlerin 1 Mart’ta açılması, okulların da 14 Mart’tan önce açılması üzerinde duruluyor.

Bazı eyaletler, ilkokulları önümüzdeki haftadan itibaren açmaya hazır olduklarını açıklamıştı. Eyaletlerin eğitim bakanları da okulların açılmasına destek veriyor.

Eğitim bakanlarının Salı günü kabul ettiği bir karar metninde, “Okulların kapatılmasının, eğitime, ayrıca çocuk ve gençlerin sosyal katılımına olumsuz sonuçları sınırlandırılmalıdır” ifadelerine yer verilmişti.

ÖNLEMLER 16 ARALIK’TA SERTLEŞTİRİLMİŞTİ

Almanya’da Coronavirus vakalarının yüksek seyretmesi nedeniyle 16 Aralık 2020’de temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan marketler, eczaneler, bankalar, akaryakıt istasyonları gibi işletmeler dışındaki tüm dükkanların kapatılması kararlaştırılmıştı.

Okullar ve kreşler de kapatılmış, çalışanların evden çalışması tavsiye edilmiş ve sosyal temas sınırlandırılmıştı.

Mevcut önlemler, daha sonra maske takma zorunluluğu olan alanlar genişletilerek ve mümkün olan her işte evden çalışma zorunluğu getirilerek sertleştirilmişti.

Mevcut tedbirlerin 14 Şubat’a kadar geçerli olması kararlaştırılmıştı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar