Connect with us

Dünya

Almanya pandemiye karşı gece kulüplerini korumaya almak için harekete geçti

Almanya’da parlamento, hükümetten gece kulüpleri ve canlı müzik çalınan mekanları ‘kültürel varlık’ ilan edilmesini talep etti. Amaç ise normalde yıllık 1.1 milyar euro cirosu olan gece kulüplerinin kapanmasını ve emlak sektörünün eline düşmesini önlemek.

Published

on

By

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Mart 2020’den beri eğlence mekanlarının kapalı olduğu Almanya’da gece kulüplerini hayatta tutmaya yönelik adım atılıyor. Alman parlamentosu gece kulüpleri ve canlı müzik çalınan mekanları ‘kültürel varlık’ ilan etmek için harekete geçti.

Bulundukları şehrin toplumsal dokusu nedeniyle önem arz eden ve turistleri çeken gece kulüplerinin kapanıp inşaat-emlak sektörünün eline düşmemesi için müze ve sanat galerisi gibi kültürel varlık statüsü verilmesi formülüne gidildi.

Girişimin arkasındaki Parlamento Kulüp Kültürü Forumu, “Yıllık yaklaşık 1.1 milyar euro ciroya sahip kulüpler, kültür ve yaratıcı endüstrinin önemli bir parçasıdır. Almanya’nın her yerinde çeşitliliği korumak istiyoruz. Kulüpler girişimci, kültürel, sosyal ve mimari açıdan açık alanlardır ve sizi denemeye, karşılaşmaya ve deneyime davet eder” dedi.

Kültürel varlık olarak korumaya alınacak eğlence mekanları arasında pandemi döneminde sanat galerisine dönüşerek ayakta kalan Berlin’deki dünyaca ünlü gece kulübü Berghain da var.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar