Connect with us

Dünya

Almanya sansür yasası sonrası vatandaşlarını uyardı: Türkiye’de bunları yapmayın!

Türkiye’de kabul edilen ‘sansür yasası’ Almanya’dan Türkiye’ye seyahat edecek kişiler arasında korkuya neden olurken, Almanya Dışişleri Bakanlığı da bir uyarı mesajı yayınladı.

Published

on

By

Almanya Dışişleri Bakanlığı da bir uyarı mesajı yayınlayarak, “Türk kolluk kuvvetleri, görünüşe göre, yeterli ön soruşturma yapılmasa bile, Almanya’da ikamet eden ve yasa uygulama önlemlerinin hedefi haline gelebilecek kişilerin kapsamlı bir listesini tutuyor.” ifadelerinde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ayrıca, “Almanya’da temel ifade özgürlüğü hakkı kapsamında yer alan sosyal medyada yapılan açıklamaların, paylaşımların, yorumların veya gönderilerin “beğenilmesi”nin cezai kovuşturma için yeterli olduğuna” dikkat çekti. Federal Yabancılar Bürosu, Türkiye ile kişisel bağları olan Alman vatandaşları ve çifte vatandaşlığa sahip kişilerin hedefte olduğunu öne sürdü.

UYARI YAYINLANDI

Almanya Dışişleri Bakanlığı sansür yasasının ardından Türkiye’ye seyahat edeceklere bir uyarı mesajı yayınlarken, sosyal medya paylaşımları konusunda da dikkatli olmaya çağırdı.

İşte Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı uyarılar;

Türkiye’ye seyahat edecekler;

► Siyasi olaylardan ve mitinglerden uzak durun.

►Azınlık veya hükümet karşıtı gruplar örneğin; Kürtlere yönelik kaygılarla imzalanan dilekçelerin Türkiye’deki hükümeti eleştirmek olarak algılanabileceği ve dolayısıyla burada cezai sonuçlara yol açabileceği konusunda farkındalığınızı artırın.

► Aynı durum, sosyal medyada hükümeti eleştiren ifadeler ve basit bir paylaşım hatta beğeni için geçerli olabilir. Kamuya açık olmayan yorumlar bile isimsiz ihbar yoluyla Türk kolluk kuvvetlerine iletilebilir.

Kaynak: Sözcü

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar