Connect with us

Dünya

Almanya’da 200 yıllık Oktoberfest iptal edildi

Almanya’da, ülkenin en köklü geleneklerinden biri olan ve kökeni Bavyera Veliaht Prensi Ludwig’in 1810 yılındaki düğününe dayanan Oktoberfest korona virüsü nedeniyle iptal edildi. Festivalin bu sene Münih kentine 1 milyar eurodan fazla gelir getirmesi bekleniyordu.

Published

on

Almanya’nın en köklü geleneklerinden biri olan ve ev sahibi Münih kentine 1 milyar eurodan fazla gelir getiren ünlü bira şenliği Oktoberfest (Ekim Festivali) korona virüsü nedeniyle bu yıl yapılmayacak. 19 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festival, korona virüsünün yayılmasını engellemek için iptal edildi.

‘RİSK ÇOK BÜYÜKTÜ’

Açıklamayı, Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ile Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter yaptı. Söder, festivalin uluslararası düzeyde ve geniş katılımla gerçekleştiğine dikkat çekerek “Riskin çok büyük olduğuna kanaat getirdik. Bu karar acı veriyor, çok yazık” dedi. Münih Belediye Başkanı Reiter ise kararın hem duygusal hem de ekonomik açıdan zor olduğunu söyledi.

İLK KEZ 1810 YILINDA YAPILDI

İki hafta süren festivale bu yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık altı milyon ziyaretçinin katılması bekleniyordu. Almanya’nın dünyaca ünlü Oktoberfest şenliklerinin geçmişi, Bavyera Veliaht Prensi Ludwig’in 1810 yılındaki düğününe dayanıyor.

VAKA SAYISI İKİ GÜNLÜK DÜŞÜŞ SONRA BUGÜN ARTTI

Almanya’da Robert Koch Enstitüsü’nün son verilerine göre, teyit edilen korona virüsü vakalarının sayısı son bir günde 1785 kişi artarak 143 bin 457’ye yükseldi. Ülkede önceki iki günde yeni vaka sayılarında hafif azalma görülmüşken, bu sayı yeniden yükselmeye işaret ediyor

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar