Connect with us

Dünya

Almanya’da 9 yıl önceki soygun sosisli sandviçteki DNA ile çözüldü

Almanya’da 2012 yılında yapılan soygun, olay yerine bırakılan sosisli sandviçteki DNA örneği sayesinde yıllar sonra çözüldü.

Published

on

By

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Schwelm kasabasında 9 yıl önce gerçekleştirilen soygunda suçlu, olay yerinde bırakılan yarım sosisli sandviçte bulunan DNA örneği tarafından ortaya çıktı.

Sandviçten alınan DNA örneğinin, Fransa’da başka bir olay sırasında gözaltına alınan şüphelinin DNA’sıyla eşleştiği bildirildi. Alman polisi 9 yıllık bir hırsızlık vakasının zanlının ısırıp yemeden bıraktığı bir sosisten elde edilen DNA sayesinde çözüldüğünü açıkladı.

 

Zaman aşımı nedeniyle iade edilmeyecek
Fransa’da başka bir suçtan dolayı gözaltına alınan adamın DNA’sı Alman polisinin elindeki örnekle uyuşunca yıllardır bekleyen dosya da kapanmış oldu. Schwelm kenti polis yetkilileri yaptığı açıklamada, hırsızın 30 yaşındaki bir Arnavutluk vatandaşı olduğunu, girdiği evde ev sahibine ait sosisi ısırdığını ve olay yerinde bıraktığını açıkladı.

Olay Mart 2012’de gerçekleşmişti. Polise göre ilk başta eşleşme bulamadıkları sandviçin içindeki sosisten alınan DNA örneği yıllar sonra uluslararası veritabanında karşılarına çıkınca suçlu yakalanmış oldu. Fransa’da bir şiddet suçuna karıştığı için gözaltına alınan adamın DNA’sı hırsızlık dosyasındaki DNA’ya uyunca dedektifler Alman polisine haber verdi. Alman polisi suçun zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle DNA’sından bulunan hırsızın Almanya’ya iadesinin gerçekleşmeyeceğini açıkladı.

Kaynak: sputnik

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar