Connect with us

Dünya

Almanya’da devlet destekli CureVac aşısında son aşamaya geçildi

Alman firma CureVac’ın geliştirdiği ve devletin hem hissedarı olarak hem de fon vererek desteklediği korona virüsü aşısının klinik denemelerinde son aşamaya geçildi. CureVac CEO’su Dr. Franz-Werner Haas, “Bugüne kadar elde edilen veriler umut verici görünüyor” dedi.

Published

on

Almanya’da devletin hem hissedarı olarak hem de fon vererek desteklediği biyoteknoloji şirketi CureVac, geliştirdiği Covid-19 aşı adayının Faz 2b/3 çalışmalarına başladı. İngiltere ve ABD’de kullanılmaya başlanan BioNTech-Pfizer aşısı gibi mesajcı RNA (mRNA) denilen yeni bir biyoteknolojiye dayanan CureVac’ın aşısı, Faz 2b/3’de bir katılımcıya uygulandı.

EN AZ 35 BİN KİŞİ KATILACAK

CVnCoV isimli iki dozlu aşının Tübingen Üniversitesi Tropikal Tıp Enstitüsü’nde başlanan klinik denemeleri, Avrupa ve Latin Amerika’da 35 binden fazla katılımcıyla yürütülecek. Kontrollü, randomize, kör gözlemcili Faz 2b/3 çalışmasında, 12 mikrogramlık dozdaki CVnCoV’nin yetişkinlerde güvenli ve etkili olup olmadığı değerlendirilecek. Faz 2b bölümüyle başlayacak klinik deneyler, sorunsuz şekilde Faz 3 etkililik deneyiyle birleştirilecek.

‘VERİLER UMUT VERİCİ GÖRÜNÜYOR’

Sputnik’in aktardığına göre, Almanya’nın Tübingen kentinde merkezi bulunan CureVac, vücudun protein üretiminde rol oynayan bir tür haberci molekül olan mRNA bazlı aşılar üzerinde çalışıyor. CureVac CEO’su Dr. Franz-Werner Haas, “Önemli Faz 2b/3 çalışmasının başlamasıyla, aşı adayımız CVnCoV’un geliştirilmesinde bir başka önemli dönüm noktasına ulaştık. Bugüne kadar elde edilen güvenli olma ve bağışıklık sağlama verileri umut verici görünüyor” diyerek ekledi: “mRNA teknolojisinin ve aşımızın Covid-19’u önlemek için etkisini göstermesini ve bu pandemiyi yenmeye yardımcı olmasını umuyoruz.”

Almanya federal hükümetinin yaklaşık 750 milyon euroluk özel bir programla mali olarak desteklediği üç Alman projesinden biri olan CureVac, bu fondan 252 milyon euro alıyor. Avrupa Birliği’nin icra organı Avrupa Komisyonu, federal hükümetin KfW kalkınma bankası aracılığıyla yaklaşık yüzde 20’sini elinde bulundurduğu CureVac’tan halihazırda 405 milyon aşı dozu almayı garantiledi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar