Connect with us

Dünya

Almanya’da hızlı Covid-19 testine vurgun! Bir ayda 1 milyar euro

Almanya’da hızlı Covid-19 test vurgunu patladı. Dönerci, nargile bar, berber ve tuhafiyeci gibi yerler test merkezi olurken, bir ay içinde bu kişilere 1 milyar euro ödendi ve yüz binlerce test faturası da ödenecek. Aralarında Türklerin de olduğu hızlı testçilerin bazılarının para için form doldurduğu ve test yapanların da eğitimi olmadığı ortaya çıktı.

Published

on

Almanya’da 24 saat ya da 48 saat geçerli hızlı testlerde büyük vurgun yaşanıyor. Sadece doldurulan formlara dayanılarak yapılan her test karşılığında bakanlık, devlet ya da ilgili birimlerden kişi başı 12 ile 30 euro arasında para alıyor. Bu sistemle de bazı kişiler bir anda milyoner oldu.

Sözcü Gazetesi’nden Ali Gülen’in haberine göre, yaklaşık altı haftadır açık olan test merkezlerinden yüz binlerce ismin, para alınması için ilgili yerlere gönderildiği ve haksız yere milyonlarca euro ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

Dönerci, nargileci, çadır!

Dönerci, berber, nargile bar, kafe, tuhafiyeci ve şehir meydanlarına kurulan çadırlar gibi yerlerdeki test merkezlerinin tanıdıklarının isimlerini haftada birkaç gün yazıp haksız kazanlar elde ettikleri belirlendi.

Aralarında Türklerin de bulunduğu test merkezleriyle vurgunun boyutunun 1 milyar euroya yaklaştığı belirtilirken, birçok yerin ise yetkisiz ve tecrübesiz elemanlarla test yaptırdığı vurgulandı.

Sadece form doldurmak yeterli

Alman Sosyal Güvenlik Birimi (BAS), sadece 15 Nisan ile 15 Mayıs arasında, bu kişilere 659 milyon euro, test kitlerine ise 275 milyon euro ödedi. Daha ödenmeyen ve her gün gelen on binlerce test faturası bulunuyor. Bu testlerde sahtekarlık ise çok kolay. Sadece bir form dolduruluyor, kişinin adı ve soyadı yazılıyor. Sağlık kartı verilmiyor ve bununla test yapılıyor, sonra kişiye test sonucu veriliyor. Kişi de bununla berbere, alışverişe, kafeye gidiyor. O formlar, istenilen isimlere doldurulabileceği gibi, hiç bilinmeyen ya da olmayan birilerinin adına da test formu doldurulmuş oluyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar