Connect with us

Dünya

Almanya’da yeni vize programı: Artık işlemler kolaylaşacak

Almanya, kalifiye işçi sorununu çözmek amacıyla işçilerin ülkeye daha kolay gelmesini sağlayan yeni bir program geliştirdi.

Published

on

By

Euronews’in haberine göre; Almanya, yeni bir ‘fırsat kartı’ uygulaması ile vasıflı işçi sıkıntısını çözmeyi amaçlıyor. ‘Chancenkarte’ denilen bu uygulamada gerekli becerilere sahip işçilerin Almanya’ya daha kolay gelmesini sağlamak adına bir puanlama sistemi kullanacak. Bu uygulama, Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından sonbaharda hükümete sunulacak olan bir stratejinin parçası.
Her yıl, hangi sektörlerde işçi eksik olduğuna bağlı olarak kotalar belirlenecek. Programa başvurmak için şu dört kriterlerden üçünü karşılayanlara söz konusu fırsat kartı verilecek.

  • Almanya tarafından tanınan bir derece veya mesleki eğitim
  • Üç yıllık mesleki deneyim
  • Dil becerileri veya daha önce Almanya’da kalmış olmak
  • 35 yaş altı olmak

Şu anda, AB üyesi olmayan çoğu vatandaşın Almanya’ya yerleşmeden önce bir iş teklifi alması gerekiyor.

İş arayanlar için zaten bir vize türü mevcut, ancak ‘chacenkarte’ Almanya’da iş bulmak isteyenlerin sürecini daha kolay ve hızlı hale getirecek. Vize anlaşması olan bazı ülkelerin vatandaşları zaten 90 gün boyunca vizesiz olarak Almanya’ya girebiliyor, ancak yalnızca kısa süreli iş bulmalarına izin veriliyor. Bu fırsat kartı, insanların yurt dışından başvurmak yerine ülkedeyken iş veya çıraklık aramasına da olanak tanıyacak. Başvuru sahipleri, bu süreç zarfında yaşam giderlerini karşılayabileceklerini kanıtlamak zorunda olacaklar. Bild am Sonntag gazetesine konuşan Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Bakanı Hubertus Heil, yurt dışından Almanya’da iş aramanın zor olduğunu, yeni sistemin bunu kolaylaştıracağını kaydetti Plana ilişkin detaylar henüz resmiyet kazanmadı.

ALMANYA’NIN NEDEN VASIFLI İŞÇİLERİ ÇEKMESİ GEREKİYOR?

Bu yıl, Almanya’da kalifiye işçi sıkıntısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yılın başlarında, İstihdam Araştırmaları Enstitüsü (IAB) ülke genelinde 1,74 milyon boş pozisyon olduğunu tespit etti. Temmuz ayında, Münih merkezli araştırma enstitüsü IFO’nun anket yaptığı tüm şirketlerin neredeyse yarısını etkileyen personel sıkıntısı ekonomik faaliyetleri de yavaşlatıyor.

ALMANYA’DA PERSONEL SIKINTISI EN ÇOK HANGİ ENDÜSTRİLERİ ETKİLİYOR?

IFO araştırmasına göre en kötü darbeyi hizmet sektörü almış durumda. Özellikle de konaklama ve etkinlik sektörleri. Bu sektörü gıda, bilgi işlem ekipmanları, makine ve metal imalat sektörleri, depolama, ve imalat takip ediyor. Birçok perakende işletmesi, inşaat şirketi ve toptancı da personel sıkıntısı bildiriyor.

Farmasötik ve kimya endüstrileri ise vasıflı işçi sıkıntısının en düşük olduğu sektörler. Otomotiv ve makine mühendisliği endüstrileri de diğer sektörlerden daha az sıkıntı yaşıyor.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar