Connect with us

Dünya

Almanya’dan soykırım itirafı: Kurbanların torularından af dileyeceğiz

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ilk kez sömürge işgali sırasında Namibya’da soykırım yaşandığını kabul etti.

Published

on

By

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarının ardından Almanya’dan da soykırım itirafı geldi. Almanya, ilk kez sömürge işgali sırasında Namibya’da soykırım yaşandığını kabul etti.

Alman sömürge yerleşimcileri, 1904-1908 yılları arasında yaşanan katliamlarında on binlerce yerli Herero ve Nama halkını öldürmüştü.

Tarihçiler tarafından 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak nitelendirilen bu olay gelen açıklama ile Almanya tarafından ilk kez kabul edilmiş oldu.

Sputnik’te yer alan habere göre Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Almanya’nın tarihi ve ahlaki sorumluluğu ışığında, işlenen zulümler için Namibya’dan ve kurbanların torunlarından af dileyeceğiz.”

Söz konusu soykırım, Namibya ve Almanya arasındaki ilişkilerdeki en büyük sorun olarak nitelendiriliyordu.

Almanya’dan gelen açıklamada Afrika ülkesindeki projelere yardım etmek için bir milyar euro’dan fazla mali destek sözü de verdi.

Almanya’nın bu açıklaması, ‘adı konulmamış tazminat’ ve ‘affedilmek için 1 milyar euro’ gibi yorumların yapılmasına neden oldu.

Dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin 1994’te işlenen Ruanda Soykırımı’ndaki rolüne ilişkin sorumluluğunu kabul ettiklerini ancak suç ortağı olmadıklarını söylemişti.

Soykırımdan sağ kurtulanların oluşturduğu grup ise Macron’un açıklamalarını yeterli bulmadı. Soykırımdan sağ kurtulanlar Macron’un ‘açık bir özür dilemediğini’ belirtmişti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar