Connect with us

Dünya

Almanya’dan Türkiye’ye seyahat kuralları güncellendi

Kademeli normalleşmeyle birlikte yurt dışından Türkiye’ye giriş yapacak yolculara yönelik Covid-19 tedbirlerine güncelleme geldi.

Published

on

By

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği, sosyal medya hesaplarından paylaştığı açıklamalara göre Almanya’dan Türkiye’ye seyahatlerde dikkat edilmesi gereken Covid-19 tedbirleri güncellendi.

Buna göre Almanya’dan Türkiye’ye seyahat kara, hava ve deniz yoluyla girişlerde, girişten en az 14 gün önce Covid-19 aşısının tamamlandığına dair ya da son altı ay içerisinde hastalığın geçirildiğine dair resmi bir belge ibraz edilmesi durumunda yolculardan negatif PCR testi talep edilmeyecek ve bu kişilere herhangi bir karantina uygulanmayacak.

Açıklamada bahsi geçen belgeler dışında Türkiye’ye giriş yapanlara ise şu şartlar konuldu:

-Girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi raporu ya da girişten en fazla 48 saat içerisinde yapılmış negatif antijen testi sonucunun ibraz edilmesi yeterli görülecek.

-Diğer yandan yolcuların varış noktalarında Sağlık Bakanlığı tarafından örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecekler. Bu uygulamaya tabi tutulan yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış noktalarına seyahatlerine izin verilecek. Test sonuçları pozitif çıkanların ise tedavileri yaptırılacak, pozitif sonuç alınan vakaya yakın teması olanlar da belirledikleri yerlerde 14 gün boyunca karantinaya tabi tutulacak. Ardından 10. günde yapılacak PCR testi sonucukda testin negatif çıkması durumunda karantina süreci sonlandırılacak. Bu kişilerden B.1.617 mutantı taşıdığı belirlenen kişilerin ise karantina süreci 14. günün sonunda negatif bir PCR testiyle sonlandırılacak.

Konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları’ndan da yeni bir bilgilendirme yapıldı. THY, normalleşme tedbirleri sürecinde bazı bölgelere yeniden başlatılan uçuşlarını ve hangi ülkelere seyahatte test sonucu istendiğini duyurdu.

THY’den gelen açıklamaya göre, Brezilya ve Güney Afrika’ya olan uçuş yasakları sona ererken, bazı ülkelerden seyahat edecek kişilerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi raporu isteneceği belirtildi.

Türkiye içerisinde ise yapılacak uçuşlarda HES Kodu uygulaması devam edecek.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar