Connect with us

Dünya

Altın eşittir ölüm…

Published

on

By

Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninin siyanür borusu patladığı ve tonlarca siyanürün Fırat Nehri’ne aktığı ileri sürüldü.

Yıllardır söz konusu madenin kapatılması için mücadele veren ve madenin olduğu köyde yaşayan Sedat Cezayirlioğlu ise tonlarca siyanürün patlayan borudan araziye oradan ise bir dereye ve dereden de Fırat Nehri aracılığı ile İliç Barajı’na aktığını iddia etti.

Türkiye de altın var ve biz Türkler altın çıkaramıyoruz. Yabancı firma geliyor Altını çıkarıyor ve %99’u alıp siyanür zehrini bir havuzda bize bırakıp kaçıp gidiyor. İstediğiniz kadar önlem alın bu havuzlar depremlerde çatlıyor ve zehir nehirlere ve denize karışıyor. Sonra bölge de tarım ve yaşam koşulları bitiyor ve anca 100 sene sonra bölge eski haline dönüyor.

Siyanür kanda bulunan methemoglobin’e geri dönüşümsüz bir şekilde bağlanarak etkinlik gösterir. Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu ölüme neden olur.

Dünyada altın madeni felaketleri: Listenin başında siyanür ve Kanadalı şirketler var
Kaz Dağları’nda madencilik faaliyeti yürüten Kanadalı şirket Alamos Gold, tepkiler üzerine yaptığı açıklamada siyanürün doğaya sızma riskinin bulunmadığını öne sürdü.
Ancak resmi veriler altın madenlerinin yol açtığı felaketlerin başında siyanür sızıntısının geldiğini gösteriyor. 1971 – 2015 yılları arasında kayıtlaya geçen 11 altın madeni kaynaklı felaketin 7’si siyanürlü suyla bağlantılı.

Ayrıca söz konusu 11 felaketin 6’sı Kanadalı şirketlerin işlettiği madenlerde yaşandı.

Biz neden kendi altınımızı zararsız yöntemlerle çıkarmıyoruz meselesi ise ayrı bir konu.

Geçmiş olsun Erzincan.
Geçmiş olsun Türkiye.

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar