Connect with us

Sağlık

Altın Kan: Dünyada Sadece 43 Kişide Bulunan En Nadir Kan Grubu

Bu kan grubuna sahip kişiler, diğer tüm kan grubundaki kişilere kan verebiliyor. İşte bu nedenle de Rh Rhnull yani altın kan mükemmel donör kanı.

Published

on

By

İnsan vücudunun çalışması için kana ihtiyacı var. Çünkü organlar damarlar aracılığıyla beyne ve kalbe kan pompalayarak vücudun işleyişini sağlıyor. Bu kan damarlarından biri tıkandığı ya da hasar aldığında ise kişinin hayatı tehlikeye giriyor. Bunun yanı sıra kanla ilgili tüm hastalıklar kişinin hayatını tehlikeye sokuyor. Ayrıca vücutta kan oranının azalması da kişinin kan kaybından ölümüne neden olabiliyor. Olası bir kan kaybı durumunda ise kişiye müdahale edilebilmesi ve kan nakli yapılabilmesi için kan grubunun bilinmesi gerekiyor. 4 ana kan grubu bulunuyor. Ancak son dönemde yeni bir kan grubu olarak “Altın kan” ortaya çıktı. Dünya üzerinde yalnızca 43 kişide bulunan altın kan nedir?

Kan grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemi. Bu sisteme göre; A, B, AB ve 0 kan grubu mevcut…

Negatif ve pozitif değerlere göre oluşturulan 8’li kan grubu ise tüm insanlarda ortak. Ancak kan gruplarının detayları oldukça karmaşık. Kan grupları antijenlere ve antikorlara göre sınıflandırılıyor. Bu da aslında 8 ortak kan grubunun dışında binlerce hatta milyonlarca farklı kan grubu anlamına geliyor.

Dünyada 342 kan grubu antijeninden 160 kadarı çok yaygın. Eğer diğer insanların yüzde 99’unun sahip olduğu bir antijen sizde yoksa, kanınız nadir olarak düşünülüyor.

Şu ana dek dünya üzerinde en nadir bulunan kan tipi ise Rhnull kanı. Halk arasında “altın kan” olarak bilinen bu kan grubu türü dünyada yalnızca 43 kişide bulunuyor.

Bu tipin Rh sisteminde hiç antijen bulunmuyor. Kan grubunun yalnızca 9 aktif bağışçısı bulunuyor. Bu kan türü mükemmel donör kanı olarak biliniyor.

Bu kan grubuna sahip kişiler, diğer tüm kan grubundaki kişilere kan verebiliyor. İşte bu nedenle de Rh Rhnull yani altın kan mükemmel donör kanı. Bu kanın belirli hastalıkları da iyileştirme kabiliyeti bulunuyor. Ancak hastalara sadece olağanüstü şartlarda ve çok dikkatli şekilde düşünüldükten sonra veriliyor, çünkü yenisini bulmak neredeyse imkansız olabilir.

Ancak bu kana sahip olanlar diğer kan grubuna sahip kişilerden kan alamıyor. Çünkü mevcut kan grupları antijen içerdiğinden ve 0 Rh-null antijen içermediğinden dışarıdan alınan kanı vücudun kabul etmesi imkansız.

Bu nedenle de bu kanın artış göstermesi için Altın Kan RH null kan grubuna sahip olan kişilerin kan bağışı yapması teşvik edimeye çalışılıyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar