Connect with us

İngiltere

Amazon, geçen yıl İngiltere’de 25.000 kalıcı istihdam sağladı

Amazon, İngiltere’deki yatırımlarına devam ediyor. Şirket, 2021’de başta ar-ge olmak üzere pek çok alanda kalıcı istihdam sağladı.

Published

on

Amazon, 2021 yılını 55,000 kalıcı istihdamla tamamlamak için 10,000 kişilik istihdam yaratacağını açıklamıştı.

Şirketin şu anda, Birleşik Krallık genelinde 70,000 çalışanı var. Bugünse yazılım geliştirme, ürün yönetimi, mühendislik, ar-ge, dağıtım merkezleri gibi alanlarda 15,000 kalıcı istihdamı da onayladı.

Amazon, kariyerine yeni başlayan veya yeniden çalışma hayatına dahil olan kişilere çeşitli fırsatlar sunuyor. 2021’de sipariş karşılama merkezlerinde işe başlayan kişilerle yapılan bir anketlere göre, yeni işe başlayanların yarısından çoğu ya işsizlerdi ya da mezun olur olmaz o işe girmişlerdi.

Kariyer olanakları için Amazon’u tercih etmişlerdi ve ankete katılanların %91’i iş başvurusu yapma nedenlerinin bu olduğunu ifade etmişti. İkinci önemli faktör ise çalışanların %88’inin belirttiğine göre dolgun maaştı. Üçüncü sebep ise Amazon’un sağladığı özel sağlık sigortası, hayat sigortası, emeklilik planı, çalışan indirimi gibi ek faydalardı.

İşletme Bakanı Kwasi Kwarteng şu ifadeleri dile getirdi: “Amazon, çalışan sayılarını rekor seviyeye ulaştırdığı ve işsizlik oranını düşürdüğü için, İngiliz ekonomisinde önemli bir yer teşkil ediyor. Amazon’un işgücünün büyük çoğunluğu Londra’nın ve Güney Doğu’nun dışında bulunuyor, işe alınan ek 25,000 kişi ülke çapında büyük fırsatlar yaratmamıza imkan tanıyacak.”

Amazon BK Ülke Müdürü John Boumphrey ise şunları söyledi: “Geçen yıl Birleşik Krallık’ta bu kadar çok kişiyi istihdam etmiş olmaktan gurur duyuyoruz. İster ilk işiniz ister kariyer değişikliğiniz olsun, çalışanların kariyerlerini geliştirmesini hedefleyen işverenler olmayı hedefliyoruz.”

Amazon, 2010’dan bu yana Birleşik Krallık’ta 32 milyar poundluk yatırım yaptı.  Ülke genelinde ticaret odaları ile birlikte çalışarak yerel beceri eksiklikleri için eğitimler vermeye odaklandı. Ayrıca şirket, 2021 boyunca güvenlik güçlerinden kişileri de işe aldı. Gazi ve sözleşmeli askerlerden 200’den fazla kişiye istihdam sağladı.

2021’de Birleşik Krallık genelinde 17 mağaza açarak genişledi. Bunlardan 15’i Londra’daki gıda mağazaları ve ikisi küçük işletmelerin ürünlerini satan perakende mağazasıydı. Bu mağazalar onlarca yeni iş kolu yarattı.

Amazon BK Gıda Mağazaları Kıdemli Müdürü Clieo Stephenson’ın sözleri şunlar oldu: “Bir mağaza müdürü olarak bu kadar çok ekip üyemizin olması çok tatmin edici oldu. Sosyal yardım paketlerimize ek olarak, saatlik 11,10 poundluk ücretler sunabiliyoruz. Ayrıca çalışanlar, yeteneklerini geliştirebildikleri ve kariyerlerini yükseltebildikleri eğitimlere de katılabiliyorlar.”

Kaynak: blog.aboutamazon.co.uk / Derleyen: Oğuzcan Acar

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar