Connect with us

Dünya

Amerika, AB için artık güvenli değil, listeden çıkarıldı

Avrupa Birliği, artan Covid-19 vakaları nedeniyle ABD’yi güvenli seyahat listesinden çıkardı.

Published

on

By

Güncellenen listeye göre ABD ile beraber Kosova, İsrail, Karadağ, Lübnan ve Kuzey Makedonya seyahat kısıtlamalarının uygulandığı ülkeler arasında yer aldı.

AB güvenli seyahat listesinde ise şu anda 17 ülke bulunuyor. Listede Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Brunei, Ürdün, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna ve Çin yer alıyor.

AB’de yer alan ülkeler kendi sınır politikalarını belirleme özgürlüğüne sahip olsa da AB güvenli seyahat listesi ile blok genelinde seyahat kurallarının birleştirilmesi ve ortak hareket edilmesi amaçlanıyor.

İki haftada bir gözden geçiriliyor

AB ülkelerinin belirleyeceği politikalara göre, seyahat kısıtlamaları listesinde bulunan ülkelerden gelen ziyaretçilere test ve karantina uygulama zorunluluğu gibi daha sıkı yaptırımlar uygulanıyor. Avrupa Konseyi, her iki haftada bir seyahat kısıtlamaları listesini gözden geçiriyor ve gerektiğinde güncelliyor.

Koronanın merkezi ABD

ABD’de toplam vaka sayısı 40 milyona yaklaştı. Şimdiye kadar ülkede korona nedeniyle 654 bin kişi yaşamını yitirirken 8 milyondan fazla da aktif vaka bulunuyor. Bu durumda ABD, koronada dünya geneli sıralamasında ilk sırada, pandeminin merkezinde yer alıyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar