Connect with us

Dünya

AnadoluJet İstanbul aktarmasında güvenlik kontrolünü kaldırıyor

Türk Hava Yolları’nın yan kuruluşu AnadoluJet, Londra’dan, İstanbul’dan aktarma yaparak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Ercan Havaalanı’na giden yolcularının, İstanbul’da tekrar güvenlik kontrolünden geçirilmesi uygulamasına son verecek.

Published

on

By

31 Ekim’den itibaren, AnadoluJet’in Londra’daki Stansted Havaalanı’ndan kalkıp, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’nda aktarma yaparak Ercan’a giden seferlerinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden yolcular uçakta bekleyebilecek. Bu şekilde özellikle ileri yaştakiler, hareket etme sorunu olanlar ve küçük çocuklular, daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yolculuk yapabilecekler.

AÇIKTAN DESTEK VERDİLER

İngiltere hükümeti, 2017’de Ercan’dan kalkıp, Türkiye’deki havaalanlarından aktarma yaparak İngiltere’ye gelen tüm uçuşlarda, Türkiye’de tekrar güvenlik kontrolü yapılması kuralını getirmişti.

İngiltere’deki Kıbrıslı Türklerin bu uygulamaya karşı geçen yıl başlattığı kampanyada, yüzlerce İngiliz milletvekiliyle görüşüldü ve yolcuların yaşadığı zorluklar anlatıldı. Aralarında Chingford ve Woodfordgreen bölgesi milletvekili Sir Iain Duncan, Edmonton bölgesi milletvekili Kate Osamor ve Kuzey Enfield bölgesi milletvekili Feryal Clark’ın da bulunduğu bazı milletvekilleri kampanyaya açıktan destek verdi.

‘2 SAAT KAZANILACAK’

Seyahat şirketi Diplomat Travel’ın bir sözcüsü AnadoluJet’in kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti ve KKTC’ye giden yolcuların bu şekilde 2 saat zaman kazanacaklarını vurguladı. AnadoluJet şu anda Stansted Havaalanı’ndan Türkiye’ye günde iki sefer yapıyor. İngiliz güvenlik ve havacılık kurallarına göre KKTC’den kalkıp İngiltere’ye inen bütün uçuşlarda Türkiye’deki bir havaalanında tekrar güvenlik kontrolünden geçilmesi şart koşuluyor. 2017’de alınan kararda Ercan Havaalanı’ndaki ‘güvenlik kaygıları’ gerekçe gösterilmişti. Bu sorunun Ercan Havaalanı’nın yeni terminal binasının gelecek ay açılmasıyla giderilmesi bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar