Connect with us

İngiltere

‘Ankara Anlaşmalılar’a müjde gibi haberler…

MP Law Consultancy’nin CEO’su Mehmet Polat merak edilenleri yanıtladı? Pandemi sonrası Ankara Anlaşmalılar uzatma başvurularını nasıl yapacak? Geriye dönük İngiliz hükümeti ne gibi kolaylıklar sağlayacak?

Published

on

By

Göçmenlik konusunda alanını en önde gelen firmalarından biri olan hukuk danışmanlığı şirketlerinden MP Law Consultancy’nin ortağı ve CEO’su Mehmet Polat ile pandemi süresinde Ankara Anlaşmalı vatandaşların yaşadıklarını konuştuk. Polat’ın İngiliz Göçmenlik Hukuku’na dayandırdığı yorumlar Ankara Anlaşmalılar’ın yüreğine su serpecek nitelikte… Özellikle vize uzatması gelen ve Türkiye’de bulunan Ankara Anlaşmalılar için de bulduğu yol emsal teşkil edecek ve mağdur olan birçok insanın sorununu çözecek nitelikte… Polat, Yayın Yönetmenimiz Taner Bildik’in sorularını cevapladı.

 

Taner Bildik: Corona virüs Ankara Anlaşmalıları nasıl etkiledi? Özellikle Türkiye’de olan başvurularını yapmayan, uzatma bekleyen ve kısıtlamalara takılan vatandaşlar var. Pandemi Home Offis’in çalışmasını da etkiledi. İnsanlar çok basit işlemlerini bile yapamaz oldular. Bugün durum ne?

Mehmet Polat: Bu konuyla ilgili pek çok danışmanlık bürosundan, avukatlık bürosundan Home Office’e mailler gönderildi. Özellikle Türkiye’ye gitmiş ve orada kalmış insanların durumları muamaydı. İngiltere’ye gelip uzatma başvurusunu yapmak zorunda olan insanlar vardı. Uçuşlar iptal olduğu için bu vatandaşlarımız gelemediler ve süreleri geçti. Ellerinde olan Ankara Anlaşması vizesi de bitmiş oldu. Geçerli bir vize olmayınca da bu insanlar  uzatma için İngiltere’ye gelme şanslarını kaybettiler. Yurtdışından uzatma başvurusu yapmak da mümkün değil. Bu başvuru için İngiltere’de bulunma zorunluluğu var. Home Ofice her ne kadar “Corona Virüs nedeniyle hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz, yurt dışında kaldıkları süre göz ardı edilecek” açıklaması yapsa da net bir cevap verilmemişti.

Taner Bildik: Bugün var mı böyle bir bilgi? Tarih verdi mi Home Office?

Mehmet Polat: Halen yok!

Taner Bildik: İnsanlar çok endişeliler. Sizin bir öngörünüz var mı, ne zaman belli olacak başvurularla ilgili gelişmeler? Bir tarih var mı?

Mehmet Polat: Bu konuyla ilgili tek açıklama geçici vize ile İngiltere’de bulunan ve vizesi biten kişilerin vizesini e-mail göndererek durumu açıklarlarsa 31 Mayıs’a kadar ertelediklerini duyurdular. İngiltere’den yapılan uzatma yada diğer vize başvurularında parmak izi verilemediği için vize kanunen uzuyor. Başvurun online yapıldığı ve parmak izi verilecek merkezler kapalı olduğu için başvuru zaten tamamlanamıyor. Ancak yapılan açıklamaya göre merkezler açılar açılmaz işlemler başlayacak ve arada geçen süreler göz ardı edilecek açıklaması yapılmıştı. Sağlık sorunu gibi, iş görüşmeleri gibi acil ve istisnai durumlar için randevular verildi.

MP Law Consultancy’nin CEO’su Mehmet Polat

 

Taner Bildik: Peki alındı mı vizeler?

Mehmet Polat: Bizim özel durumda olan müvekkillerimiz için aldığımız vizeler oldu. Tabii burada kanıt sunmak zorundasınız. Konferans yada doktor raporu gibi…

UZATMA SÜRECİ YAKLAŞANLAR NE YAPMALI

Taner Bildik: Peki uzatmaları yaklaşan çok fazla Ankara Anlaşmalı vatandaşımız var. Halen randevularını almamış ve karamsarlıkla bekleyen bu vatandaşlarımız için açıklanmış bir tarih var mı?

Mehmet Polat: İngiltere içerisinde yapılan başvurularda göçmenlik kurallarına göre size bir bildirim gelmese bile vizeniz otomatik olarak uzuyor. Yalnız bu oturum hakkı devam ediyor anlamına geliyor. Otomatikman uzatmayı almıyor. Özellikle sosyal medyada dolaşan “Corona nedeniyle Ankara Anlaşmalıların vizeler uzayacak” söylentileri gerçeği yansıtmıyor.

Ayrıca bir de “devletin sağladığı banka kredisini alanların aldıkları borcu geri ödeyebilmeleri için vizeleri otomatikman uzatılacak” algısı da doğru değil. Yani İçişleri Bakanlığı, “Bu adam 50 bin pound borç almış, biz bunun vizesini uzatalım da borcunu ödesin” diyecek bir kurum değil. Bu Maliye bakanlığı’nın sorumluluğunda…

CORONA VİRÜS NEDENİYLE ESNEKLİK SAĞLANACAK MI?

Taner Bildik: Peki Corona Virüs nedeniyle iş yapamayan, fatura kesemeyen ve dolayısıyla elindeki sermayeyi yaşamsal giderler harcayıp iş planındaki hedefleri tutturma şansı kalmayan Ankara Anlaşmalılar için bir esneklik sağlanır mı? Bu yönde bir beklenti oluştu çünkü…

Mehmet Polat: İçişleri Bakanlığı bu durumda olanlara esneklik sağlayacağını zaten söyledi. Bunu dikkate alarak zaten dosyaları değerlendirecek.

Taner Bildik: Özellikle sosyal medya da çok konuşulan bir konu var. “Kimse merak etmesin bir yıl uzatmalar garanti” deniliyor!

Mehmet Polat: Öyle bir şey kesinlikle yok. Dosyalar her halikarda bireysel olarak incelenecek ve göçmenlik kuralları dahilinde dikkate alınacak. Bu çok istisnai bir durum. Home Office’in burada karar mercii. Bu süreçte 4-5 ay gelir bildiriminizi görmezden gelebilir.

VİZESİ DOLAN VE TÜRKİYE’DE KALANLARA ÇOK ÖZEL BİR YÖNTEM

Taner Bildik: Peki bu süreçte inisiyatif kullanıp daha önce vermediği bir karara imza attı mı Home Office var mı bir örneği? Mesela daha önce böyle bir vize verilmedi yada böyle bir uzatma yapılmadı diyebileceğimiz…

Mehmet Polat: Var! Bizim bir müvekkilimizle ilgili bir özel durum yaşandı. Ankara Anlaşmalı bir müvekkilimiz Lockdawn’dan önce Türkiye’ye gitmişti. Uzatması haziran ayındaydı. İngiltere’ye gelemediği için de uzatma başvurusunda bulunamıyordu. Bu müvekkilimiz için Home Office yazdık. Aslında Home Office bu konuyu tam olarak değerlendirmedi. Hatta ön göremedi. İngiltere’de öğrenci ve turist vizesi gibi geçici vize ile bulunanlar için otomatik uzatmalar verdi. Ancak bu müvekkilimiz gibi durumlar için bir plan yapmamışlardı.

Taner Bildik: Peki Home Office’in geri dönüşü nasıl oldu bu müvekkiliniz için? İngiltere’de olmamasına rağmen uzatma mı verdi? Çünkü bu aynı durumda olan birçok Anakara Anlaşmalı vatandaşımız için emsal teşkil edecek bir durum.

Mehmet Polat: Açıkçası geri dönüş maili bizi çok tatmin etmedi. Çünkü aldığımız mail daha önce aldıklarımızla aynıydı. “bu durumdaki kişileri mağdur etmeyeceğiz. Bununla ilgili bir çalışma hazırlıyoruz. Bir yol bulmaya çalışıyoruz” özetinde bir cevaptı. Çünkü şu an omlar da bilmiyor ne yapacaklarını… Çünkü böyle bir vize türü yok. Sonrasında biz aslında mevcut vizesi olan kişilerin yurtdışındayken mevcut vizelerinin bulunduğu pasaportlarını kaybettikleri durumda vize transferi dediğimiz bir vize türü var. Örneğin BRP kartınızı kaybettiğinizde BRP’deki vizeyi vignet vizesine taşıma başvurusu var. Bir kereye mahsus İngiltere’ye giriş yapabilmenizi sağlayan 30 günlük bir vize bu.

Home Office’ten net bir bilgi alamayınca bu vize türüne başvurduk. Burada amaç içeride bir başvurumuz olsun ve değerlendirmeye alsınlar ki derdimizi anlatabilelim dedik. Bu müvekkilimize daha önce benzerine rastlamadığımız çok özel bir vize verildi. Hatta vizeni üzerinde kurallar dışında verilmiş bir vizedir ibaresi var.

Taner Bildik: Bu aldığınız vize türü aslında birçok aynı durumda olan Ankara Anlaşmalı vatandaşlar için emsal de teşkil edebilecek bir yol. Bu başvuru tamamen sizin değerlendirmeniz sonucunda alınmış bir vize değil mi?

Mehmet Polat: Evet. Home Office’in yönlendirmesiyle yaptığımız bir başvuru değil. Sadece bu yöntemin geçerli olabileceğini düşünüp kendi yorumumuzla mantık çerçevesinde yaptığımız bir başvuruydu.

Taner Bildik: Bu durumda olan ve Türkiye’de bulunan vatandaşlarımıza ne önerirsiniz? Danışmanlarından nasıl bir talepte bulunmalılar?

Mehmet Polat: Daha önce bu kadar ekstra bir durum yaşanmadığı için böyle bir vize türünün varlığından haberdar olunmaması gayet normal. Ancak artık emsal bir örnek bulunduğu için danışmanlarından bu yönde talepte bulunabilirler elbette…

Taner Bildik: Peki Ankara Anlaşması onaylanmış ama İngiltere’ye giriş yapamayan vatandaşların alacakları vize türü yine de farklı değil mi?

Mehmet Polat: Bizim aldığımız vize ile Türkiye’de Ankara Anlaşması vizesi onaylanmış ancak pandemi nedeniyle ülkeye gelemeyenlerin yeni başvuruları aynı değil elbette.

Türkiye’de 30 günlük vizenin süresi bittiğinde yeniden bir 30 günlük giriş vizesine başvuru yapıyorsunuz ve tekrar 30 günlük bir vignet vizesi veriyorlar. Ancak bunda yeniden bir iş planı vermek zorunda kalmıyorsunuz zaten 1 yıllık vizeniz mevcut aslında… Sadece ülkeye giriş yapamadığınız için bu başvuruyu yapıyorsunuz. Bu durumda olanlar kolay bir şekilde başvurularını yapıp tekrar vizelerini alabiliyorlar.  Bizim bahsettiğimiz müvekkilimiz Ankara Anlaşması vizesi bitmiş ve ülkeye giriş yapamadığı için vizesini alamayan bir kişi için yaptığımız başvuruydu. Bunu karıştırmamak lazım.  Ayrıca bu vignet vizesi geçmişte 30 günlüktü ama Covit nedeniyle bu 90 güne çıkarıldı. Ayrıca normalde 200 dolar ödenerek yapılan bu başvuru da covit nedeniyle 2020’nin sonuna kadar ücretsiz olacak açıklaması yapıldı. Ancak online sistem olduğu için bu 200 doları ödemeden sistem başvuruyu onaylamıyor. Başvuruda ödeniyor ama sonrasında paranın iadesi için talepte bulunuluyor ve ücret geri alınıyor.

BUNDAN SONRA NE YAPMALI

Taner Bildik: Bu kısıtlamalar nedeniyle iş planını uygulayamayan vatandaşlara “Gönlünüzü ferah tutun İngiliz hükümeti bu zor koşullarda bile bazı kolaylıklar sağlıyor. Normale dönmeye başladığında bazı esneklikler olacak” diyebilir miyiz?

Mehmet Polat: Home Office üstüne basa basa ‘mağdur olmayacaksınız’ açıklaması yapıyor. Ama bu rahatlık bir yıl sürmesin hayat normale döndüğünde işlerini yapmaya başlasınlar. Yardım alanlar yardımları almaktan vazgeçip taahhütlerini yerine getirmeye başlasınlar.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar