Connect with us

Dünya

Ankara ile Londra arasındaki gerilim seyahat listesi güncellemesini etkiler mi

Published

on

By

İngiltere ile Türkiye arasında dün akşam saatlerinde başlayan polemik muhalefet liderlerinin de katılımı ile iyice tırmandı. The Mail on Sunday gazetesinde dün yayınlanan bir makale İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’in İngiltere’nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını yazdı.

Hemen akabinde İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Afganistan’da yaşanan krizi değerlendirdi.

İngiltere Başbakanlığı’nın açıklamasında, iki liderin de BM koordinasyonunun bu çabanın merkezinde yer alacağı üzerinde hemfikir olduğunu belirtilerek, “Erdoğan ve Johnson ülkelerin yardım ve mülteciler üzerindeki yük paylaşımını taahhüt etmeleri gerektiği konusunda anlaştılar” denildi. Ancak saatler sonra Türkiye’de muhalefet liderlerinin açıklamaları kamuoyunda büyük ses getirdi.

RESMİ AÇIKLAMA GELDİ!

Tepkilerin ardından Dışişleri Bakanlığı İngiliz basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye ve Pakistan’da merkez kurulma planlarının olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Açıklamada, “Birleşik Krallık basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi, bunu kabul etmemiz mümkün değildir” İfadelerine yer verildi.

Sonrasında kızılca kıyamet koptu…

AKŞENER VE KILÇDAROĞLUNDAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Önce İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok sert tepki gösterdi. Akşener sosyal medyadan yaptığı paylaşımında, “Koltuğu kurtarmak için şimdi de İngilizlerin mi taşeronu oluyorsun Sayın  @RTErdogan?” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bakanlığın yaptığı açıklamaya sosyal medyadan tepki gösterip “Millet İttifakı karşı çıkmasa ülke çıkarlarını korumak aklınızdan dahi geçmiyor. Biz sesimizi çıkarıyoruz, yarım saat sonra siz uyanıyorsunuz. Antetli A4 Bakanlığı’na dönüştünüz. Yüzlerce yıllık hariciye geleneğimize yazık” paylaşımını yaptı.

Akşener, bu açıklamasıyla da yetinmeyip Boris Johnson’a seslendi ve “Sayın Başbakan Boris Johnson; Afgan mültecilerle ilgili bu tür anlaşmalar Türk halkının iradesine aykırıdır ve bu nedenle bizim açımızdan gayri meşrudur. Bir sonraki seçimden sonra Sayın Erdoğan gittiğinde topraklarımızda bu tür kamplara izin vermeyeceğiz. Dikkatli olun” ifadelerini kullandı.

AFGANİSTAN POLİTİKALARI SEYAHAT GÜNCELLEMESİNİ ETKİLER Mİ?

Şimdi herkesin aklında kuşkusuz aynı soru var, “Bu gerilim Çarşamba günü yapılacak seyahat güncellemesini nasıl etkiler?” Her ne kadar İngiltere Ulaştırma Bakanı bir önceki güncellemede, “Kararımız politik değil, bilimsel verilere bakıyoruz” dese de Türkiye’nin Afganistan politikasının en başından bu yana etkileyici unsur olabileceği konuşuluyor.

Nitekim geçtiğimiz gün İngiltere’nin çok satan gazeteleri The Times ve The Sun, bu güncellemede Türkiye’nin kırmızı listeden çıkma şansı olduğunu yazmıştı. Ancak haberin satır aralarında bu haberin daha çok seyahat acentelerinin talepleri olduğu açıkça görülüyordu. Avrupa’ya son bahar gelirken Türkiye ve Yunanistan sektör için çok önemli destinasyonlar ve bu yönde hükümete büyük bir baskı var.

İNGİLİZ BASINI ÇARK ETTİ!

Geçtiğimiz hafta Türkiye sarı listeye geçebilir diye haber yapan İngiliz basını, dün akşamki Afganistan polemiği sonrası bu sabah çark etti. Express gazetesi bugün Türkiye’nin kırmızı listeden çıkamayacağına dair uzman yorumlarını paylaştı ve ‘Türkiye için çok kötü haber’ başlığını attı!.. Bu tesadüf mü yoksa bakanın açıklamasının aksine olayın politik olduğunu gösteren bir gelişme mi bunu iyi okumak lazım.

 

RAKAMLARIN ETKİSİ NE?

İngiliz Ulaştırma Bakanı’nın rakamların önemli olduğu ve uluslararası bilgi havuzuna Türkiye’nin rakamları yüklemediği yönündeki açıklamalarından sonra Türkiye resmi rakamları bu havuza yüklemeye başladı. Ancak bir haftadır ortalama 20 bin vaka sayısının yanı sıra ölüm sayılarındaki yüzde yüz artış Türkiye için bu güncellemede de risk oluşturuyor. Güncellemede neye göre karar verilecek bilinmez ama bu ahvalde ‘Türkiye’nin’ Kırmızı Liste’den çıkması maalesef yine zor görünüyor…

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar