Connect with us

Dünya

Apple, yeni ürünü Mac Studio’yu tanıttı

“Peek Performance” isimli Apple etkinliği kapsamında Mac mini ile Mac Pro arasına giriş yapan küçük ama çok güçlü Apple Mac Studio tanıtıldı .

Published

on

Apple’dan bir yeni nesil “masaüstü sınıfı bilgisayar” almak istediğiniz zaman karşınıza şimdiye kadar sadece “M1” işlemcili iMac ve Mac mini çıkıyordu. Firmanın ürün gamında ayrıca çok pahalı Intel temelli Mac Pro da bulunuyor ancak bu model çok spesifik bir kitleye hitap ediyor.

İşte bunlar arasına bugün çok önemli bir seçenek dahil edildi. Yeni nesil MacBook Pro’ların gücünü masaüstüne taşıyan teknoloji devi, karşımıza Apple Mac Studio ile çıktı. Odak noktası profesyoneller olmasına rağmen Mac Pro’dan çok daha geniş bir kitleye hitap eden ürün, gücünü bugün yeni tanıtılan M1 Ultra isimli işlemciden alıyor.

M1 Max üstüne konumlandırılan M1 Ultra, direkt olarak masaüstü cihazlar için hazırlanmış durumda. Yüksek performansı yüksek verim ile sunan ürün, temel olarak iki adet M1 Max’in bir araya getirilmesinden oluşuyor. Bu çiftli kullanımı Ultra Fision adını verdiği mimari üzerine kuran Apple, işlemciye yam 114 milyar transistor sığdırmış.

20 çekirdekli (16 performans ve 4 verim) CPU’ya ve 64 çekirdekli GPU’ya sahip olan işlemci, M1’den tam sekiz kat daha güçlü olan M1 Ultra, 32 çekirdekli Neural Engine ile geliyor. 128 GB’a kadar RAM ile özelleştirilebilen işlemci, profesyonelleri çok memnun edecek gibi görünüyor.

Log dergi

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar