Connect with us

Gündem

Araştırma: Gözlük takmak korona riskini azaltıyor

Gözlük takanların korona virüsünü kapma ihtimalinin daha düşük olduğu belirtiliyor. Virüsün damlacık yoluyla gözlerden de bulaştığı bilinirken, Çin yapılan bir araştırmada gözlüklerin maskeler gibi koruyucu etkisi olduğu tespit edildi.

Published

on

By

Çin’de yapılan bir araştırmada, günde en az sekiz saat gözlük takan kişilerin korona virüsüne yakalanma ihtimalinin azaldığı tespit edildi. Araştırma, küresel salgına yol açan yeni korona virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Wuhan’da bir hastanede yatan 276 hasta üzerinde yapıldı. 47 günlük bir süre içinde hastaneye gelen hastaların verileri incelendi; sadece 16’sının düzenli olarak gözlük taktığı tespit edildi.

‘GÖZ ÖNEMLİ BİR ENFEKSİYON ROTASI’

JAMA Oftalmoloji dergisinde yayımlanan araştırmada, gün içinde uzun süreli gözlük takanların hastalar arasındaki oranının, genel nüfus içindeki oranından daha düşük olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, “Bu sonuçlar, gözün Covid-19 için önemli bir enfeksiyon rotası olduğuna işaret ediyor. Düzenli olarak el yıkama ve gözlere dokunmaktan kaçınma gibi önlemlere daha fazla dikkat gösterilmeli” ifadelerini kullandı.

‘GÖZÜ BOZUK OLMAYANLAR TAKMASIN’

Ancak araştırmacılar, örneklemin sadece bir hastanedeki az sayıda hasta ile sınırlı olduğuna dikkat çekti; gözü bozuk olmayanların virüsten korunmak için gözlük takmaya başlaması halinde gözlerine ve yüzlerine normalden daha fazla dokunabileceğini belirtti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar