Connect with us

Dünya

Araştırma: Kovid-19 aşısı sonrası miyoperikardit riski çok düşük

Yapılan bir araştırmaya göre, Kovid-19 mRNA aşısı olan kişilerde miyoperikardit riski, olmayan kişilere kıyasla daha düşük.

Published

on

News Medical internet sitesinin haberine göre, bilim insanları Kovid-19, grip, çiçek aşıları ile kalp yetmezliği, kardiyojenik şok ve ölüme neden olabilen miyoperikardit hastalığı arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma yürüttü.

Lancet Respiratory Medicine’de yayımlanan araştırmada, 400 milyondan fazla aşı dozunun dahil olduğu uluslararası veri tabanı incelendi.

Araştırmacılar, Ocak 1947 ile Aralık 2021 arasında herhangi bir aşılamanın ardından bildirilen miyoperikardit vakaları ile uluslararası veri tabanlarından 20’den fazla çalışmayı analiz etti.

Söz konusu çalışmalardan 11’inin Kovid-19 aşılarına odaklandığı ve bunların 300 milyonunun mRNA aşısı olduğu kaydedildi.

Araştırmada, aşının ardından miyoperikardit riskinin her bir milyon dozda 18 olduğu belirtilerek mRNA aşısı olan kişilerin, olmayan kişilere kıyasla miyoperikardit riskinin daha düşük olduğunu ortaya konuldu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar