Connect with us

Dünya

Aşı piyangosunda çekiliş yapıldı: 10 kişinin paylaşacağı büyük ikramiye 15 milyon dolar

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, halkın aşı olmasını teşvik etmek amacıyla başlatılan ‘aşı piyangosu’nda büyük ikramiye için çekiliş yapıldı.

Published

on

By

15 milyon dolarlık ikramiyeyi 10 talihli paylaşacak.
Kaliforniya’daki salgın önlemlerinin kalkmasını kutlamak için Los Angeles’ta düzenlenen etkinliğe Eyalet Valisi Gavin Newsom ve eyalette ilk aşıyı olan hemşire Helen Cordova da katıldı.

Kaliforniya, ABD’de salgından dolayı sokağa çıkma kısıtlamalarının ve katı yasakların uygulandığı ilk eyaletlerden biriydi. Tedbirlerin çoğu salı günü itibarıyla gevşetildi. Sosyal mesafe kuralı ve kamuya açık alanlarda kişi sayısı kısıtlamasının kaldırılması “büyük açılış” olarak adlandırıldı.

4 ve 11 Haziran’da yapılan çekilişlerde de aşı yaptıran 30 kişiye 50 biner dolar, 2 milyon kişiye ise 50 dolarlık hediye çekleri dağıtılmıştı.

ABD’de aşılama hızı nisan ortasında sert bir şekilde düşmeye başladığından beri, eyaletler ve şehirler farklı kampanyalarla nüfusu aşılmaya çalışıyor. New Jersey’de aşı olana bedava bira verilirken, New York ve Ohio’da tam kapsamlı üniversite bursu için çekiliş gibi promosyonlar yapıldı.

Washington eyaletinde ise Covid-19 aşısı yaptıran yetişkinlerin yasal işletmelerden ücretsiz esrar almasına izin verileceği açıklanmıştı.

 

Kaynak: euronews

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar