Connect with us

Sağlık

Aşısız kişilerin yoğun bakıma girme olasılığı 60 kat daha fazla

Birleşik Krallık’ta yapılan yeni bir araştırma, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan aşısız kişilerin yoğun bakıma girme olasılığının aşılılardan 60 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Published

on

Yoğun Bakım Ulusal Denetim ve Araştırma Merkezi (ICNARC) tarafından yayımlanan rapora göre, Mayıs ve Kasım ayları arasında, iki doz aşı olan 60’lı yaşlardaki koronavirüs hastalarının kabul oranı 100 binde sadece 0.6 vaka idi.

Ancak aynı yaş grubundan aşı olmayan kişiler arasında bu oran haftada 100 bin vakada 37,3 olarak kaydedildi. Bu, aşı olanların oranından yaklaşık 60 kat daha yüksek.

50 ila 60 yaşları arasındaki aşısızlar arasında yoğun bakıma ortalama kabul oranı, aşılıların yaklaşık 30 katıydı.

Daha genç yaş gruplarında ise fark daha düşüktü ancak yine de belirgindi. 30’lu ve 40’lı yaşlardaki aşılanmamış kişilerin, aşı yaptıranlara göre on ila 15 kat daha fazla yoğun bakıma girme olasılıkları olduğu görüldü.

Birleşik Krallık Yoğun Bakım Derneği tarafından yürütülen bir anket, ülkedeki 16 yoğun bakım ünitesinin 12’sinde tedavi gören koronavirüs hastalarının en az üçte ikisinin aşılanmadığını ortaya koydu.

Şu anda Londra hastanelerindeki yaklaşık 800 yoğun bakım yatağının yüzde 25 ila 30’unda koronavirüs hastaları tedavi görüyor. Bunun ulusal ortalamanın biraz üzerinde olduğu düşünülüyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar