Connect with us

Sağlık

AstraZeneca: Covid-19 aşı çalışmaları yeniden başlarsa ancak yıl sonuna sonuç alırız

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi ile yürüttüğü aşı çalışmaları askıya alınan ilaç şirketi AstraZeneca’nın tepe yöneticisi Pascal Soriot, testlere yeniden başlanılması durumunda aşının insanları koronavirüse karşı koruyup korumadığının ancak sene sonundan önce öğrenilebileceğini açıkladı.

Published

on

By

Çarşamba günü şirketin üçüncü ve son etapta bulunan aşı çalışmaları bir katılımcıda ciddi yan etkiler görülmesinin ardından durdurulmuştu. Aşının denendiği katılımcının omuriliğinde “myelite transverse” adlı “sinirsel semptomlarla ilintili ateşli bir ağrı” oluştuğu açıklanmıştı.

Soriot, aşı çalışmalarında sık sık bu tür duraklamalar olduğunu hatırlatırken bu durumdaki tek farkın “tüm dünyanın gözünün üzerilerinde” olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Katılımcı hastaya hangi teşhisin konulduğunu bilmediğini de belirten CEO, myelite transverse tanısının ise kesin olmadığını ve tam teşhisin konulması için başka testlerin gerektiğini söyledi.

Alınacak sonucun bağımsız bir güvenlik kuruluna sunulacağının da altını çizen şirket yöneticisi, buradan gelecek karara göre çalışmaların gidişatına karar verileceğini belirtti.

AstraZeneca şirketinin Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısı umut vaadediyordu ve aşının önümüzdeki aylarda hazır olabileceği yönünde açıklamalar yapılmıştı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar