Connect with us

Dünya

‘Avrupa, 2013’ten bu yana en soğuk baharı yaşadı’

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), Avrupa’nın bu yıl 2013’ten bu yana en soğuk baharı yaşadığını ancak sıcaklıkların özellikle Afrika, Orta Doğu ve Rusya’nın bir bölümünde ortalamanın oldukça üzerinde seyrettiğini bildirdi.

Published

on

By

Birleşmiş Milletlerin (BM) alt kuruluşu olan DMÖ’nün Sözcüsü Clare Nullis, BM Cenevre Ofisi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Nullis, “Avrupa, 2013’ten bu yana en soğuk baharını yaşadı. Mart-mayıs ortalama sıcaklığı 1991-2020 ortalamasının 0,45 santigrat derece altındaydı” açıklamasını yaptı.

Nullis, mayıs ayında Amerika birleşik Devletleri’nin  güneyi ve merkezinde, Hindistan’da, Rusya’nın doğusunda ve Antarktika’da da hava sıcaklıklarının ortalamanın altında olduğu bilgisini paylaştı.

Clare Nullis, söz konusu bölgelerde yılın soğuk başlamasının iklim değişikliği konusunda bir duraklamanın işareti olmadığının altını çizdi.

Buna neden olarak da başta Afrika, Orta Doğu, Grönland’ın batısı ve Rusya’nın kuzey ve batı kesiminde olmak üzere sıcaklıkların dünyanın diğer bölgelerinde ortalamanın oldukça üzerinde seyretmesini gösterdi.

 

Fotoğraf: AA

Derleyen: Taner Bildik

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar