Connect with us

Ekonomi

Avrupa Birliği ve İngiltere arasında önemli anlaşma 

Avrupa Birliği ve İngiltere arasında 2021 yılındaki balıkçılık kotalarının belirlenmesine yönelik müzakerelerde uzlaşı sağlandı.

Published

on

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, İngiltere ile AB arasında 2021 yılı balık avlama kotalarına ilişkin müzakerelerde anlaşma sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, 75 tür için 2021 yılı balıkçılık kotası ile bazı derin deniz stoklarına verilecek izinlerin belirlendiği bildirildi. Taraflar arasında yapılan ticaret ve iş birliği anlaşmasında İngiliz kara sularında AB kotasının 2026 yılına kadar yüzde 25 düşürülmesi ve her balık türü için yıllık kotaların ayrı olarak belirlenmesi öngörülmüştü.

İngiltere’ye bağlı Jersey Adası yönetimi, mayıs ayında kendi sularında avlanmaya devam etmek isteyen Fransız balıkçı teknelerinden, geçmişteki balıkçılık faaliyetlerine dair kanıt sunmalarını istemişti. Bu durum, İngiltere ve Fransa arasında gerilime neden olmuştu. Fransa, Jersey’in elektriğini kesme tehdidinde bulunmuş ve Fransız balıkçılar da adanın limanını ablukaya almıştı.

İngiliz hükümeti, Jersey Adası’na önlem olarak iki donanma gemisi göndermiş, bunun ardından Fransa da misilleme olarak bölgeye iki donanma gemisi gönderme kararı almıştı. Fransız balıkçıların ablukasının bitmesi üzerine donanma gemileri karşılıklı olarak geri çağırılmıştı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar