Connect with us

Spor

Avrupa Süper Ligi’ne katılmaya çalışan 6 İngiliz kulübe 25.5 milyon euro ceza

Avrupa Süper Ligi’ne katılmaya çalışan altı Premier Lig kulübü, 22 milyon sterlin (25.5 milyon euro) toplu para cezasını kabul etti.

Published

on

İngiltere Premier Lig kurumu, ‘Avrupa Süper Ligi’ oluşumunda yer almayı planlayan İngiliz kulüplerinin ceza olarak yeni yapılacak spor tesislere katkıda bulunacaklarını açıkladı.

Premier Lig’in resmi sitesinden yapılan paylaşımda, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Manchester City ve Tottenham kulüplerinin kendilerini affettirmek için ödeyecekleri tutar duyuruldu.

Avrupa Süper Ligi’nin kurucuları arasında olacakları ilan edilen 6 İngiliz kulübünün, yaptıklarından pişmanlık duyduğu, federasyondan, diğer kulüplerden ve taraftarlardan özür diledikleri kaydedildi. Kulüplerin iyi niyet göstergesi olarak, sportif altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere 22 milyon sterlin ödemeyi kabul ettiği belirtildi.

Varılan anlaşmaya göre kulüpler, gelecekteki benzer eylemlerde 30 puanın ceza olarak kesilmesi yönündeki kural değişikliklerini desteklemeyi kabul etti. Benzer bir durumun gerçekleşmesi halinde altı kulübün her biri, 25 milyon sterlin (28,9 milyon euro) para cezasına da çarptırılacak.

UEFA, Avrupa Süper Ligi’ni kurma girişiminde bulunan takımlardan Real Madrid, Barcelona ve Juventus hakkında açılan davaların bir sonraki duyuruya kadar durdurulduğunu açıkladı.

Avrupa’nın önde gelen 12 kulübü, 18 Nisan’da yaptıkları duyuruyla kendi aralarında maç yapacakları bir lig kurduklarını açıkladı. Ancak Barcelona, Juventus ve Real Madrid dışındaki tüm takımlar kısa sürede bu girişimden ayrıldı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar