Connect with us

Dünya

Avrupa ülkelerinden Türk vatandaşlarına vize kısıtlaması

Fransa ve İspanya, transit uçuşlarda Türk vatandaşlarından vize isteme kararı aldı.

Published

on

By

Fransa ve İspanya, Türk vatandaşlarının transit uçuşlarında vize uygulaması başlattı. Uygulamanın diğer Avrupa ülkelerinde de yayılması bekleniyor.

Fransa, 3 Temmuz’da yayınlanan kararla, Türk vatandaşlarına transit uçuşlarda vize uygulamaya başladı. Karar öncesinde Türk vatandaşları başka ülkelere olan seyahatlerini transit salonunu terk etmedikleri ve bekleme süreleri 24 saati aşmadığı müddetçe Fransa üzerinden aktarmalı olarak, ek vize almadan gerçekleştirebiliyorlardı.

SolHaber’de yer alan habere göre, Air France Havayollarından Fransa’nın vize uygulama değişikliği hakkında yapılan 4 Temmuz tarihli açıklama şu şekilde:

“03 Temmuz 2022 tarihi itibariyle, bir başka ülkeye varmak üzere bir Fransız havalimanının uluslararası bölgesini transit geçiş için kullanacak Türk vatandaşları, havaalanı transit vizesine (VTA – “visa de transit aéroportuaire”) tabi tutulacaktır.

Aşağıda belirtilen kategoride bulunanlar, bu transit geçiş vizesinden muaf tutulacaktır:

-Bir Schengen bölge ülkesi tarafından verilmiş geçerli bir tek tip vize, uzun süreli bir ulusal seyahat vizesi veya bir oturum belgesi hamisi kişiler;

-Geri kabul hakkı garantisi veren, bir diğer AB veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkesi, Andora, Kanada, Japonya, Monako Prensliği, San-Marino veya Birleşik Devletler (ABD) tarafından verilmiş geçerli bir seyahat belgesi hamisi kişiler;

-Bir diğer AB veya AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ülkesi, Kanada, Japonya veya Birleşik Devletler (ABD) için verilmiş geçerli bir vize hamisi veya bu vizeyi kullanım sonrası geri dönen kişiler;

-Bir AB, AEA ülkesi veya İsviçre vatandaşı kişinin aile mensupları;

-Türk diplomatik veya hizmet pasaportu hamisi kişiler;

-Uçuş ekibi mensupları.”

İspanya’dan da açıklama geldi

Türk vatandaşlarına transit uçuşlarda vize uygulayacağını duyuran bir diğer AB ülkesi ise İspanya oldu.

Türk Hava Yolları tarafından yayınlanan bültende, “4 Ağustos 2022 tarihinden itibaren İspanya’nın Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaportlu yolculardan havalimanı transit vizesi (ATV) talep edeceği Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanlığı tarafından, meydan otoritesi aracılığıyla tarafımıza bildirildi” denildi.

Türkiye’den Batı’ya doğru göçün son yıllarda arttığı koşullarda, Fransa’nın başlattığı bu uygulamanın diğer Avrupa ülkelerine de yayılacağını öngörülüyor.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar